Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Yunan adası turistlere kâbus oldu

Batuhan Gülşah
Yunan adası turistlere kâbus oldu

Sonrasında gönderilen feribot da çok büyük olduğu için limana bağlanamadı. 14 Ağustos’ta gönderilen feribot ise kötü hava şartlarının kurbanı oldu! Seferler ancak dün başlayabildi. Turistler sokaklarda yatmak zorunda kaldı.

Turizmin temel gelir kalemi olduğu Yunanistan’da skandal günler yaşanıyor. Yaklaşık 650 turist, Semadirek adasında 6 Ağustos’tan bu yana mahsur kalırken, bu sürede yaşanan gelişmeler tam bir beceriksizlik örneği olarak karşımıza çıkıyor. Her şey, Dedeağaç-Semadirek arası sefer yapan feribotun motorunda 6 Ağustos’ta arıza meydana gelmesiyle başladı. Arıza nedeniyle seferleri iptal olan feribotun hâlihazırda bekleyen bir alternatifi yoktu.

İskeleye yanaşamadı

Daha büyük bir tane göndererek “sorunu kökünden çözmek” amacıyla daha büyük bir feribot için düğmeye basıldı. Fakat bu sefer de adanın mütevazı limana gelen devasa feribot iskeleye bağlanamayınca geri dönmek zorunda kaldı! Ancak bürokrasi ve Yunanistan’ın her yerinde patlak veren orman yangınları nedeniyle yeni ve iskeleye uygun feribotun gönderilmesi 14 Ağustos’a kadar gecikti. Bu defa da kötü hava koşulları nedeniyle sefer gerçekleştirilemedi! Yaklaşık 10 gündür adada mahsur kalan turistleri kurtarmak için dün seferlerin başladığı kaydedildi.

Adada mahsur kalan insanlar sokaklarda yatarken, marketlerde satacak ürün kalmadı.

Kâr değil zarar getirdi

Küçük ve turizmin gözde noktalarından olmaması nedeniyle tesis bakımından çok gelişmemiş olan Semadirek adasında yerli halk ve belediye, söz konusu kaos döneminde turistlerin bakımını üstlendi. Belediye binasındaki bazı odalar ve bahçedeki arazi, çadır kurulması için turistlere tahsis edildi. Bazı turistlerin sokaklarda yattığı, yanlarına aldıkları paraları tükendiği için mağdur kaldıkları ifade edildi. Ortada kalan turistler için yaklaşık 10 gün boyunca harcanan imkanların maliyetinin, turistlerin adada harcadığı paradan çok daha fazla olduğu, bu sürecin sonuç olarak Yunan devletinin zararına işlediği de dile getirildi.

Yeni bakan çipras hükümetini suçladı

Olayla ilgili konuşan Denizcilik ve Ada Politikaları Bakanı Yannis Plakiotakis, çözümü suçu eski hükümete atarak buldu. 7 Temmuz’da iktidarı kaybeden Aleksis Çipras hükümetinin yanlış uygulamaları nedeniyle böyle bir olayın yaşandığını öne sürdü. Bu açıklama sosyal medyada büyük tepki çekerek sorumsuzluk örneği olarak algılandı.

Günün Manşetleri Günün Son Dakika Haberleri