Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Yunan medyasından Erdoğan’a virüs saldırısı

Dünyaya diz çöktüren koronavirüs karşısında aldıkları önlemleri anlatarak “Virüsün yayılma hızını 2-3 hafta içinde kıracağız” diyen Erdoğan, Yunanistan basınının saldırgan tavrıyla karşılaştı. Alay edildi “Türkiye cumhurbaşkanı hayal satıyor” türü ifadeler yazıldı.

Batuhan Gülşah
Yunan medyasından Erdoğan’a virüs saldırısı

Diriliş Postası Muhabiri Batuhan Gülşah/Atina

Koronavirüs’e karşı dünyada en erken tedbir alan ülkelerden biri olan Türkiye’nin bu bilinçli duruşu, Batı’da kimilerince takdir kimilerince de rahatsızlıkla karşılanıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın virüsün yayılmasının engellenmesi ile ilgili önceki gün yaptığı “Türkiye hastalığın ilk ortaya çıktığı günden beri gelişmeleri yakından takip eden, tedbirleri vakitlice alan ender ülkelerden biridir.

YUNAN KISKANÇLIK KRİZİNDE

Türkiye bu sürece son 17 yılda dünyanın en güçlü ve yaygın genel sağlık sigortasını hayata geçirmiş, dünyanın ne modern hastanelerini inşa etmiş bir milyonu aşkın sağlık personeliyle en yüksek standartlarda hizmet kalitesine ulaşmış ülkesi olarak girmiştir. Bugün ülkemiz Sağlık Bakanlığı, üniversiteler ve özel sektördeki 165 bin doktoru, 205 bini hemşire olmak üzere 490 bin diğer sınıflardaki sağlık personeli ve 360 bin destek personeliyle dev bir sağlık ordusuna sahiptir. İyi bir izolasyonla hastalığın yayılma hızını 2-3 hafta içinde kırarak bu süreçten olabildiğince en kısa sürede ve olabilecek en az hasarla mutlaka çıkacağız” ifadelerini kullanmıştı.

Türkiye’deki vakaların azlığını başından beri tartışmaya açan, rakamların saklandığını savunan Yunan kamuoyunda Erdoğan’ın açıklamaları saldırgan bir tavırla karşılandı. Cumhurbaşkanı’nını “Virüsün yayılma hızını 2-3 hafta içinde kıracağız” demeci alaylı bir üslupla verilerek “Türkiye Cumhurbaşkanı virüsü yeneceğine inanıyor” temalı manşetlere başvuruldu. Tüm dünyada virüsün amansız bir şekilde can aldığı günlerde Erdoğan’ın mantık dışı sözler verdiği öne sürüldü. “Diktatörlük ile yönetilen Türkiye’de basın özgürlüğü olmadığı için Erdoğan ne diyorsa halk ona inanmak zorunda” türü Türkiye gerçeklerinden alakasız, tamamen önyargılı bir tutum takınıldı.

TÜRKİYE’DEKİ İLK ÖLÜMÜ BEKLİYORLARDI

Virüs Çin’den dünyaya yayılmadan önce Sağlık Bakanlığı’nın kurduğu kriz masası, Çin’deki Türk vatandaşlarının Şubat ayında tahliye edilmesi gibi çok erkenden atılan isabetli adımlar, Yunan medyasındaki karalama haberlerinde beklendiği üzere hiç yer bulmamıştı. Türkiye’de koronavirüs kaynaklı ilk ölümün gerçekleştiği 17 Mart’ta Yunan medyası bu gelişmeyi geniş bir şekilde sayfalarına taşımıştı.

Koronavirüs her sektörü olduğu gibi turizmi de derinden etkiledi. Tüm dünyada rezervasyonlar iptal edildi, ülkeler hava sahalarını uçuşlara kapatma yolunu seçti. Ekonomisinin temel kaleminin turizm olduğu Yunanistan’da kayıp, iptaller nedeniyle 600 milyon euro seviyesine dayandı. Turizmciler ne yapacaklarını kara kara düşünürken, Yunan Sağlık Bakanlığı’ndan çarpıcı bir açıklama geldi. Geçtiğimiz Pazartesi günü hayata geçirilen ve ilk etapta 6 Nisan’a kadar olması karar verilen ancak uzatılması gündemde olan sokağa çıkma yasağının iptali, yaz aylarında ikinci bir salgın dalgasının gelmesine yol açabileceği dile getirildi. Yaz aylarında yeni salgın riski, en azından Eylül ve Ekim aylarında turist ağırlamayı uman turizmcilere ikinci bir darbe vurdu.

Yorumlar (1 Yorum)

  • Avatar

    vatansever

    Ey Yunan domuzu sen TÜRKLERE ve değerlerine hakaret etmemeyi ne zaman öğreneceksin İT soyları siz ancak soysuz itler gibi uzaktan havlamayı bilirsiniz madem bizim düşmanımızsınız bizimle dost olmayı onurunuza ve gururunuza yediremiyorsunuz o zaman mertçe erkekce karşımıza çıkın adi soysuzlar

Yorumları Gör (1 Yorum)