Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Yunan Ordusu’nun gündemi Türk İHA’ları: “Türkler’e karşı kendi İHA’mızı yapmalıyız”

Dünya çapında ün edinen Türk İnsansız Hava Araçları (İHA) ile mücadele etmek için Yunanistan ve Güney Kıbrıs ordusunun zirvesi bir araya geldi. Toplantının açılış konuşmasını yapan yunan Savunma Bakanı Panayotopulos “Türkler karşısında acilen kendi İHA’larımızı üretmemiz lazım” dedi.

Batuhan Gülşah
Yunan Ordusu’nun gündemi Türk İHA’ları: “Türkler’e karşı kendi İHA’mızı yapmalıyız”

Diriliş Postası Muhabiri Batuhan Gülşah/Atina

Türkiye’nin savunma sanayiinde yerli ve milli üretime geçerek dünya çapında büyük başarı yakalaması, gerçek anlamda dosta güven, düşmana korku vermeye başladı. İnsansız Hava Araçları (İHA) alanında dünyanın en iyilerinden biri haline gelen Türkiye’nin bu başarılı çizgisi, Yunanistan’da son dönemde büyük endişeyle takip edilirken, İHA’ların önlenemez yükselişi karşısında gard almak için Yunanistan ve Güney Kıbrıs yetkilileri kolları sıvadı.

İHA HAYALİ KURUYORLAR

Milli Savunma Bakanı Nikos Panayotopulos’un da bizzat açılış konuşmasını yaptığı, geçtiğimiz Perşembe günü Milli Savunma ve Strateji Kurumu öncülüğünde düzenlenen toplantıya Yunanistan ve Güney Kıbrıs’tan çok sayıda üst rütbeli asker ve konuyla ilgili çalışmalar yürüten akademisyenler katıldı. Savunma Bakanı Panayotopulos, “Kendi İHA’larımızı biran önce üretmeye başlayarak milli sınırlarımızı kendi İHA’larımız ile korumaya başlamalıyız” diye konuştu.

Çalışmalar devam ediyor
Yunanistan’ın İHA konusunda ilk çalışmasını bundan tam 40 yıl önce, 1979’da yaptığına dikkat çekilirken, sonrasında projeyi rafa kaldırarak hayati bir hata yapıldığı vurgulandı. Selanik’teki Aristoteles Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü öğrencilerinin tasarladığı ve geçtiğimiz aylarda uluslararası sergilerde kendini gösteren Yunan İHA’sı RX-4’ü hayata geçirmek için çalışmaların ivedilikle sürdürüldüğüne dikkat çekildi. Sadece RX-4 değil, Yunan İHA’sı için başka projelerde de ilerlemeler kaydedilmesinin mutluluk verici olduğu ifade edildi.

HEPSİ İTHAL! 

Yunan ordusunun sahip olduğu İHA’ların tamamının yurtdışından satın alındığına dikkat çekti. Sabah 9’da başlayan toplantı, akşam saatlerine kadar devam etti. Buluşmadaki en büyük sorunun, ordunun tüm farklı kesimlerinin üretilmesi planlanan İHA için kendine has beklenti ve talepleri ortaya koyması sebebiyle ortak bir taslak üzerinde uzlaşmanın zorluğu oldu.

TÜRKİYE’YE ÖYKÜNÜYORLAR

Yunan ordusunun İHA için acil toplantısını haber yapan RealNews gazetesi, “Çağımızın beklentilerine cevap verebilecek bir ordu isteyen her ülkenin, Türkiye’deki gibi İHA teknolojisine sahip olması gerekiyor. Türk İHA’ları her gün sınırlarımızı ihlal ediyor, milli egemenliğimize tehdit oluşturuyor. Bu nedenle ordumuzun Türk tehditlerine acilen cevap vermesi şart” yorumu yapıldı.