Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Yunanistan, Libya mutabakatının “panzehiri”ni buldu: Komşu’nun umudu İmamoğlu

Türkiye ile Libya arasında imzalanan, Doğu Akdeniz’de iki ülkenin egemenlik sahasını belirleyen anlaşma, Birleşmiş Milletler’de yayınlanma aşamasına geldi. Tutuşan Yunanistan, umudunu İBB Başkanı İmamoğlu’na bağladı. 2021 öncesi erken seçim bekleyen Yunan basını, “Erdoğan gidip ‘yükselen yıldız’ İmamoğlu gelirse işler lehimize dönebilir” şeklinde düşünüyor.

Batuhan Gülşah
Yunanistan, Libya mutabakatının “panzehiri”ni buldu: Komşu’nun umudu İmamoğlu

Diriliş Postası Muhabiri Batuhan Gülşah/Atina

Türkiye’ye karşı Yunanistan ve Güney Kıbrıs tarafından on yıllardır baskılanan Doğu Akdeniz’de hapsetme siyasetini defetme karşısında tarihi bir seviyeye ulaşıldı. 27 Kasım 2019’da Türkiye ile Libya’nın Birleşmiş Milletler tarafından tanınan Ulusal Mutabakat Hükümeti Lideri Fayiz es-Serrac arasında imzalanan Münhasır Ekonomik Bölge anlaşması, Birleşmiş Milletler tarafından yayınlanma aşamasına geldi.

“ERDOĞAN GİDEBİLİR”

Bu gelişme karşısında gerilen Yunanistan’ın yapacak pek fazla hamlesi bulunmuyor zira söz konusu mutabakat, uluslararası arenada tanınan ve tamamen yasal olan 2 hükümet tarafından imzalanmış durumda. Anlaşmanın imzalandığı tarihten itibaren “Bu anlaşma yasal değil. Uluslararası toplum, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a gereken tokadı vuracak” diyerek yayınlar yapan Yunan medyasında ise sessizlik hakim. Çünkü Atina, bu anlaşmanın tek taraflı ilan ettiği egemenlik sahasıyla çeliştiğini öne sürüyor. Diplomatik kaynaklara yakınlığıyla bilinen Kathimerini gazetesinde yayınlanan “Atina bundan sonra ne yapabilir” konulu haberde, “Türkiye’de erken seçim ihtimali var. Erdoğan hükümeti düşebilir” ihtimali bir çözüm olarak sunuluyor…

KAYNAK: CHP MEDYASI!

Ana muhalefet partisi CHP’ye yakın yayın organlarının “Erdoğan’ın oyu yüzde 40’lara kadar düştü” haberleri kaynak gösterilirken, halkın yüzde 48’inin ekonomi ve işsizliği ana sorun olarak gördüğü, Erdoğan hükümetinin 2021 öncesinde erken seçim duyurma ihtimalinin yüksek olduğu yazıldı.

“GÜVEN ARTIRICI GÖRÜŞMELER” BAŞLADI

İstanbul Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’ndan “Yükselen yıldız” diye bahseden Yunan gazeteleri, İmamoğlu’nun ülkenin yeni lideri olabileceğini dillendirdi. Satır arasına bakıldığında çıkacak anlam şu, Türkiye’de iktidar değişimi durumunda Libya mutabakatı ve Doğu Akdeniz’deki faaliyetleri rafa kaldırma konusunda Ankara ile anlaşılabilir! Yunan kamuoyunun “Yükselen yıldız İmamoğlu”na bel bağlaması, durumun çaresizliğini bir anlamda gözler önüne seriyor.

Öte yandan Libya mutabakatı gelişmesinin gölgesinde Yunanistan ile Ege Denizi’nde Güven Artırıcı Önlemler (GAÖ) alınması amacıyla, iki ülke uzman askeri heyetleri 8 ay aradan sonra Yunanistan’ın başkenti Atina’da buluştu. Cuma gününe kadar sürecek olan görüşmelerin temelinde Ege’de tansiyonu düşürmek ana hedef olarak görünse de, Atina için temasların gündeminde Libya mutabakatı var. Nitekim Yunan medyasında konuyla ilgili haberlerde, “Ege’de bitmek bilmeyen Türk provokasyon ve sınır ihlallerine bir çözüm ihtimali doğabilir” söylemi kullanılıyor.

KAZANAN TÜRKİYE

Öte yandan, Türkiye ile Libya arasında imzalanan anlaşmadan rahatsız olan Yunanistan, BM’ye yaptığı itirazdan umduğunu bulamadı. Yunan basını, “BM, Türkiye ile Libya arasında imzalanan anlaşmadan doğan yeni Münhasır Ekonomik Bölge sınırlarını kabul edecek” diyerek kazan ülkenin Türkiye olduğunu belirtti. Manşetinde Türkiye ile Yunanistan arasında krize neden olan Libya meselesine değinen Kathimerini “Yunanistan elinden geleni yapıyor ama BM, Türkiye-Libya arasında imzalanan anlaşmadan doğan yeni Münhasır ekonomik bölge sınırlarını kabul edecek” diyerek kazanan ülkenin Türkiye olduğunu belirtti.

Diriliş Postası Muhabiri Batuhan Gülşah/Atina

Yorumlar (1 Yorum)

  • Avatar

    Bilmem neyiminoglu

    Bu ülkenin başına gelirse vah memleketin haline…!

Yorumları Gör (1 Yorum)