Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Yunanistan’n Makedonya sınırındaki kamplar boşaltılıyor

Yunanistan'n Makedonya sınırındaki kamplar boşaltılıyor

Yunan emniyet güçleri, ülkenin Makedonya sınırındaki İdomeni kampının boşaltılmasının ardından civardaki resmi olmayan muhacir kamplarını da boşaltıyor. 

Edinilen bilgiye göre, bugün başlayan tahliye işlemi sırasında çok sayıda güvenlik gücü görev alırken, şimdiye kadar 423 muhacir otobüslerle resmi kamplara taşındı. 

Olaysız devam eden taşıma işlemleri sırasında tepki gösteren bir grup gönüllü polis tarafından kamptan uzaklaştırıldı. Basın mensuplarının boşaltma işlemi sırasında kamplara girmesine izin verilmezken sadece devlet televizyonu içeri alındı.

İdomeni kampının boşaltılmasının ardından, sınır civarındaki üç ayrı kampta yaklaşık 3 bin muhacir kalıyordu.

Balkan ülkelerinin sınır kapılarını şubat ayı sonunda sığınmacılara kapatmalarının ardından, 10 binin üzerinde muhacir 3 aydan fazla bir süre zor şartlar altında İdomeni sınır bölgesindeki bekleyişlerini sürdürmüştü. 

Yunan sığınmacı krizi koordinasyon merkezi ülkedeki toplam 57 bin mültecinin barınması için 12 kampın daha hizmete gireceğini açıklamıştı. 

Etiketler