Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Yüzlerce öğrenciden ‘harç’ protestosu

Yüzlerce öğrenciden 'harç' protestosu

Güney Afrika Cumhuriyeti’nin Johannesburg kentindeki Witwatersrand Üniversitesi önünde toplanan yüzlerce öğrenci, 2015-2016 eğitim yılında, harçlara uygulanacak yüzde 10,5’lik zammı protesto etti.

Öğrenci temsilciliği tarafından üniversite yerleşkesi önünde düzenlenen eylemde, zam kararının iptal edilmesini talep eden öğrenciler, okula tüm girişler kapatarak, “Bizi öldürün ancak buradan gönderemezsiniz” şeklinde slogan attı.

Öğrenci Temsilciliği Meclisi tarafından yayımlanan bildiride, harç artışı “fakir öğrencilere dayatılan kasıtlı ve dışlayıcı bir karar” olarak değerlendirildi.

Bildiride ayrıca, ”Witwatersrand Üniversitesi işletme değildir ve belli bir azınlığın çıkarlarına göre yönetilemez. Yönetimin finansal sorumluluk ve şeffaflıktan uzak tavrından bıktık” ifadelerine yer verildi.

Üniversite yönetiminden yapılan yazılı açıklamada ise “32 bin 500 öğrenci ve 5 bin öğretim görevlisinin çoğunluğu derse devam etmek isterken bir grup azınlığın elinde rehin kalması kabul edilemez. Eğitimin devam etmesi için harekete geçeceğiz” değerlendirmesinde bulunuldu.

Etiketler