Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Zarif’ten ABD iddiası: İran rakibi yönetim kurmak istedi

Emre Şentürk
Zarif’ten ABD iddiası: İran rakibi yönetim kurmak istedi

İran’ın başkenti Tahran’da düzenlenen bir programa katılan İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Washington’ın, Saddam Hüseyin liderliğindeki Baas rejiminin yıkılmasından sonra Irak’ta kendilerine rakip bir yönetim kurmayı istediğini savundu. İran-Irak ilişkileri hakkında değerlendirmelerde bulunan İran Dışişleri Bakanı Zarif, iki ülke halkının geçmişte Saddam’a karşı birlikte savaştığını ve devirdiğini hatırlattı. Haşdi Şabi ile de birlikte mücadele edildiği yönünde iddialarda bulunan Zarif, ABD’nin Irak’ta İran rakibi bir yönetim kurmak istediğini savundu. ABD’nin güttüğü bu amaçla İran’a tehlike oluşturmayı planladığını dile getire Zarif, İran ve Irak’ın tekfiri ve radikal örgütlere birlikte mücadele verdiğini iddia etti. Zarif, Irak ve İran olmadan bölgede güvenliğin sağlanamayacağını iddia ederek, iki ülkenin Basra Körfezi ve Orta Doğu’daki emniyet için iki temel sütun olduğunu ifade etti.

RUHANİ IRAK’A ZİYARET YAPACAK

İranlı Bakan Zarif, Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin Irak’a yapacağı ziyaretin hazırlıklarını tamamlamak üzere bu akşam Bağdat’a gideceğini bildirerek, ziyaretin iki halkın, bölgenin atan kalbi olduğunu göstereceğini belirtti. Irak’ın Tahran Büyükelçisi Saad Cevad Kandil’in güven mektubunu sunduğu kabulde konuşan Ruhani, Tahran ile Bağdat ilişkilerinin bölgede örnek olduğunu kaydetti. Ruhani, İran-Irak arasındaki iş birliğinin gelişmesi için geniş bir potansiyel olduğunu ve Irak’a yapacağı ziyarette önemli anlaşmaların yapılmasını temenni ettiğini belirtti.

Günün Manşetleri Günün Son Dakika Haberleri