Son Dakika

Zihinsel mi, fiziksel mi? İşgali idrak etmek! -1

Nisan ayının ortalarında belli oldu Kudüs’e gideceğim; benim dışımda Mirasımız Derneği’nden Halis Mutlu ve Yörünge Tur’dan Cihan Yaşa da dahil olmak üzere 37 kişilik bir grupla mukaddes beldede 4 gece 5 gün geçirme imkanı yaşadık.
Zihinsel mi, fiziksel mi? İşgali idrak etmek! -1 dirilispostasi.com

Bu bir gezi yazısı değildir. Sizlere Kudüs’ün ne kadar güzel bir şehir olduğunu, “güya 3 Semavi dinin merkezi” olduğunu, nereden ne alınacağını, nerede ne yenileceğini yazmayacağım.

Size dilim döndüğünce “İşgali” resmetmeye çalışacağım!

Yaklaşık 1 ay boyunca heyecanla beklediğim yolculuk, yazar ve gazetecilerin yanı sıra, öğrencilerin de bulunduğu grubun henüz havaalanında kaynaşmasıyla başladı.

Yolculuk öncesi bizlere mihmandarlık yapan Halis Mutlu’nun yoğun uyarıları ile karşılaştık. Siyonist rejimin henüz Ben Gurion Havalaanı’nda zorluk çıkarmaya başladığını, grup halinde hareket etmenin önemli olduğunu ve uyarılara dikkatli bir şekilde uymamızı istedi. Gerçekten de Ben Gurion’a iner inmez başladı zorluk. Siyonist rejim adeta “Siz geldiniz ama buraların hakimi benim” edasıyla 2 arkadaşımızı yaklaşık 1 saat sorguya alarak keyfi bir şekilde grubu bekletti.

Sebebi “Grubu yormak, buraların bir İslam beldesi olmadığını hissettirmek ve Müslümanlar’ın, hususan Türkiye’den geleceklerin gözünü korkutmak!”

Sultan II. Mahmud tarafından yaptırılan külliyede Türk bayrakları dikkat çekiyor. Cemaat vaktini Kur’an okuyarak geçiriyor.


Türkiye’den gelecekleri korkutmak mümkün mü?
Buna sonra değineceğim…

OSMANLI İZİ

Ben Gurion’dan çıktıktan sonra ilk durağımız Yafa oldu.

Bir liman kenti olan Yafa “mirasımızla” dolu.

Yafa, Osmanlı eserleri ile dikkat çeken bir kent.

Yenileme çalışmalarını Mirasımız Derneği tarafından üstlenilen 3 camii olan Yafa’da Hasanbey Camii ve Sultan 2. Mahmud Camii’nin yanı sıra yine 2. Mahmud döneminde yapılan saat kulesi bu toprakların bize miras olarak kaldığını hatırlatmak istercesine orada duruyor.

Esir ülke!

Milyonlarca Filistinli’nin kamplarda yaşamaya mecbur edildiği, Tarımla bile uğraşmalarına izin verilmediği, Kendi topraklarında bir yerden bir yere gitmek istediklerinde “İsrail’den” izin aldığı, Sanayinin olmadığı ticaretin bile sınırlı olduğu, Mescid-i Aksa cuma namazı kılabilmenin bile “İsrail tarafından şarta” bağlandığı bir durumdan bahsediyoruz! Üstelik Filistinliler zorla evlerinden çıkarılıyor. Evleri yıkılıyor yerine adına “Yerleşim yeri” dedikleri işgal birimleri yapılıyor.

Düşünün, el Halil’e Ramallah’a gidemiyorsunuz! Gazze adını ağzınıza almak bile “turistseniz” saatlerce sorgu demek! Filistinli iseniz sorgunun varacağı noktaları…

İki mihrabı olan 2. Mahmud Camii’nde Efendimiz’in (a.s.m) isminin yanı sıra Hz. Nuh, Hz. İbrahim, Hz. Musa ve Hz İsa’nın da isimlerinin yer alması ise oldukça dikkat çekiyor

Ecdad yadigarı bu güzel şehri turlarken, mihmandarımız Halis Mutlu, kentteki bazı camilerin Siyonist rejim tarafından Ermeniler’e ev olarak tahsis edildiğini belirterek işgalin acı yüzünü bir kere daha yüzümüze vuruyor. Evet, bazı camilerimiz Ermeniler’in meskeni olmuş durumda!

Yafa’dan sonra hasretle kavuşmayı beklediğimiz Kudüs’e doğru yola çıkıyoruz.

KUDÜS YOLU

* Ben Gurion Havaalaanı’nın bulunduğu tel Aviv ile Kudüs arası yaklaşık 1.5 saat.

* Yol boyu devam eden yeşil alanlar, ağaçlar, “az katlı” evler dikkat çekiyor.

* Gidene kadar uzaktan “işgal var” dediğiniz Kudüs’te sadece birkaç saat kalmanız bile “İşgal fotoğrafını” zihninize adeta kazıyor

* Kudüs’e girdiğinizde ise neredeyse şehrin tamamına yayılmış “Kontrol noktaları” gözden kaçmıyor. Kaçması ne mümkün zaten!

* Dikenli tellerle çevrili duvarlar...

Seyahat boyunca kalacağımız otele doğru giderken mihmandarımız Halis Mutlu yoldan geçen tramvayı göstererek Siyonistlerin şehri bu tramvay yolu ile böldüğünü ve "bu bölünmüşlük tanımlamalarını kökten reddettiğini" özellikle vurgulayarak tramvayın bir tarafının “Batı Kudüs” diğer tarafının ise “Doğu Kudüs” şeklinde adlandırıldığını belirtiyor. Yeni binaları nispeten temiz sokakları ile dikkat çeken “sözde” Batı ile bakımsız Doğu arasında dağlar kadar fark var. Yönetimi Siyonistlerde olan Kudüs Belediyesi, “Doğu” diye ayırdıkları bölümde çöpleri bile toplamayarak Filistinliler’e “Güya” hayatı zehir etmeye çalıştıklarını öğreniyoruz.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.