DEMET İLCE / MUHABİR

Birleşik Krallık'taki araştırmacılar, belirli beyin kanseri türlerini teşhis edebilen, dünyada bir ilk olan "çığır açan" kan testini övdü.

Uzmanlar, basit testin, bazı beyin tümörlerini teşhis etmek için şu anda ihtiyaç duyulan invazif ve riskli cerrahi ihtiyacını azaltabileceğini söyledi.

Ayrıca, bunun daha erken tanıya yol açabileceğini, bunun da tedaviyi hızlandırabileceğini ve beyin kanserinin en ölümcül türlerinden birine sahip hastaların hayatta kalma oranlarını potansiyel olarak artırabileceğini de eklediler.

Beyin tümörü uzmanları, testin ucuz olduğunu ve kliniklere uygulanmasının kolay olacağını söyleyerek haberi memnuniyetle karşıladılar.

Uzmanlar, sıvı biyopsinin özellikle "erişilemez" beyin tümörleri olan ve tedaviye mümkün olan en kısa sürede başlamanın fayda sağlayacağı hastalar için faydalı olacağını söyledi.

Imperial College London ve Imperial College Healthcare NHS Trust tarafından yürütülen Beyin Tümörü Araştırma Mükemmeliyet Merkezi'ndeki araştırmacılar, testin aşağıdakiler de dahil olmak üzere glial tümörleri doğru bir şekilde teşhis edip edemediğini değerlendirmek için ilk çalışmaları gerçekleştirdi: glioblastoma (GBM), en yaygın olanı: yetişkinlerde teşhis edilen yüksek dereceli beyin tümörü türü; astrositomlar ve oligodendrogliomalar.

Sıcak çarpması nasıl engellenir, belirtileri nelerdir? Sıcaktan etkilenmemek için ne yapmak gerekir? Sıcak çarpması nasıl engellenir, belirtileri nelerdir? Sıcaktan etkilenmemek için ne yapmak gerekir?

International Journal of Cancer'da yayınlanan bir araştırmaya göre testin "yüksek analitik duyarlılığa, özgüllüğe ve kesinliğe" sahip olduğunu buldular.

Bilim insanları artık sonuçları doğrulamak için Birleşik Krallık'ta daha büyük çalışmalar yapmayı umuyor ve eğer başarılı olursa uzmanlar, hastaların yeni testten iki yıl gibi kısa bir sürede yararlanabileceğini tahmin ediyor.

Datar Cancer Genetics tarafından geliştirilen TriNetra-Glio kan testi, tümörden kurtulan ve kanda dolaşırken bulunan glial hücrelerin izole edilmesiyle çalışıyor. İzole edilen hücreler daha sonra boyanır ve mikroskop altında tanımlanabilir.

Imperial'daki Beyin Tümörü Araştırma Mükemmeliyet Merkezi'ne liderlik eden Dr. Nelofer Syed şunları söyledi:

"Beyin tümörlerinin erken tespiti için invaziv olmayan, ucuz bir yöntem, hasta bakımının iyileştirilmesi için kritik öneme sahiptir. Daha gidilecek çok yol var, ancak bu çözüm, tümörün konumu veya diğer kısıtlamalar nedeniyle beyin biyopsisinin veya tümörün cerrahi olarak çıkarılmasının mümkün olmadığı durumlarda insanlara yardımcı olabilir. Bu teknoloji sayesinde ulaşılması mümkün olmayan tümörlerin tanısı, risksiz ve hasta dostu bir kan testiyle mümkün hale gelebiliyor. Şu anda bu tür tümörler için invaziv olmayan veya radyolojik olmayan testler olmadığından bunun dünyada bir ilk olacağına inanıyoruz."

BEYİN KANSERİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Yaygın semptomlar şunları içerir:

  • baş ağrıları (genellikle sabahları ve öksürürken veya ıkınırken daha kötü)
  • nöbetler (nöbetler)
  • düzenli olarak hasta hissetmek (kusma)
  • hafıza sorunları veya kişilikteki değişiklikler
  • zayıflık, görme sorunları veya kötüleşen konuşma sorunları

NHS, insanlara, geçmeyen beyin tümörü semptomlarınız varsa bir pratisyen hekime başvurmalarını söylüyor ve bunun bir tümör olma ihtimalinin düşük olduğunu, ancak emin olmak en iyisi olduğunu ekliyor.

Imperial College Healthcare'de danışman beyin cerrahı ve Imperial College London'da fahri klinik kıdemli öğretim görevlisi olan ve Dr. Syed ile birlikte Beyin Tümörü Araştırma Mükemmeliyet Merkezi'ni yöneten Kevin O'Neill şunları söyledi:

"Bu test sadece hastalığın bir göstergesi değil, aynı zamanda bir testtir. Gerçek bir doku örneğiyle aynı hücresel ayrıntıya kadar analiz edilebilen, kanda dolaşan sağlam tümör hücrelerini tespit ediyor. Bu, vücuda nadiren yayılan beyin kanserlerinin tedavisinde gerçek bir atılım. Bu, teşhisin hızlandırılmasına yardımcı olabilir ve cerrahların, hastaların hayatta kalma şansını artırmak için biyopsiye dayalı özel tedaviler uygulayabilmesine olanak sağlayabilir. Bu çalışmaya katkıda bulunan herkese, özellikle de katılan hastalara çok minnettarım."

Beyin Tümörü Araştırması, GBM'li hastaların yüzde 1'inden azının 10 yıldan fazla yaşadığını ve birçoğunda prognozun 12 ay kadar kısa olduğunu belirterek bulguların "önemli" olduğunu söyledi.

Yardım kuruluşunun genel müdürü Dan Knowles şunları söyledi:

"Bu çığır açıcı araştırma, beyin tümörü hastaları için daha erken teşhise ve daha iyi sonuçlara yol açabilir. Birleşik Krallık üniversitelerinde gerçekleştirilen araştırmalar dünya standartlarındadır ve hepimizin gurur duyması gereken bir şeydir, ancak çok daha fazlasına ihtiyacımız var. Özellikle çoğu vakada ölümcül olan GBM tedavisinde yeni yaklaşımlara acil ihtiyaç var. Beyin tümörleri Birleşik Krallık'ta 40 yaşın altındaki insanları diğer kanserlerden daha fazla öldürüyor ve bu yıkıcı hastalığa bir tedavi bulmamız gerekiyor. Bu tür tümörlere yönelik tedavi seçeneklerinde yirmi yıldır hiçbir ilerleme kaydedilmediğini ve GBM hastalarına yönelik bakım standardının (cerrahi rezeksiyonun ardından radyoterapi ve kemoterapi) değişmediğini düşünmek skandaldır. Bu nedenle Hükümetin ve daha büyük hayır kurumlarının daha fazla yatırım yapması için kampanya yürütüyoruz ve hastalar ve aileleri çaresizce ihtiyaç duydukları yardımı alana kadar baskıyı sürdüreceğiz."

Glioblastoma tanısıyla hayatı alt üst olan bir aile, tanının gecikmesinin kendilerine "zaman" kaybettirdiğini söyledi.

Kuzey Londra'daki Palmers Green'den bir TV editörü olan Steve Ackroyd'a başlangıçta yanlış teşhis konuldu ve epilepsi tedavisi uygulandı.

Üç ay sonra, Ağustos 2022'de kendisine glioblastoma beyin tümörü teşhisi konuldu.

12 yaşında bir kızı olan 47 yaşındaki adam, önce biyopsi, ardından radyoterapi ve kemoterapi yaptırdı ve şu anda Almanya'da immünoterapi tedavisi görüyor.

Yurtdışındaki tedavisini finanse etmek için bir kitlesel fonlama sayfası kuran eşi Francesca Ackroyd şunları söyledi:

“Steve'in durumunda, tümör tipini belirlemek için cerrahi biyopsi yapıldı ve ayrıca yaygın yapısının, ameliyat edilemez olduğu anlamına geldiğini de öğrendik. Sonuçlar için yedi hafta bekledik ancak dokunun daha sonra 'zayıf örnek' olarak değerlendirildiğini öğrendik. Maalesef, tüm gecikmeler onun tedaviye devam edebileceği değerli zamanımıza mal oldu."

Muhabir: Demet İlce