Lalapaşa Cumhuriyet Ortaokulu 5. sınıf öğrencisi olan Zeynep Özen, Jandarma Teşkilatının 185'inci kuruluş yıl dönümü kapsamında düzenlenen yarışmada, Türkiye'nin huzur ve güvenliği için görev yapan jandarma teşkilatının başarılarını şiirine yansıttı. İlk olarak il birincisi olan Özen, ardından Türkiye birincisi seçildi.

Özen, Türkiye'nin gurur kaynağı olan jandarmanın, vatan için verilen görevleri eksiksiz yerine getirdiğini ifade etti. 6 Şubat'ta Kahramanmaraş merkezli yaşanan depremlerde jandarmanın fedakar çalışmalarından ilham aldığını belirten Özen, jandarmanın ihtiyaç sahiplerine her zaman yardım ettiğini vurguladı.

A A 20240615 34885109 34885106 J A N D A R M A I C I N Y A Z D I G I S I I R L E T U R K I Y E B I R I N C I S I O L A N O G R E N C I D U Y G U L A R I N I A N L A T T I

Şiirinde jandarmanın afetlerde Türk milletinin yanında olduğunu belirten Zeynep Özen, şu dizeleri kaleme aldı:

"Deprem, sel, yangın olur ilaç olursun yaralarımıza
Gecen gündüzün yoktur, hep nöbettesindir sen jandarma
Düşerim paylaşırsın acımı, silersin gözyaşımı
Bazen bir kuş olurum, dal yaparsın kollarını"

Edirne'de düzenlenen törende şiirini okuyan Özen, Edirne Valisi Yunus Sezer ve İl Jandarma Komutanı Hacı Ali Büber tarafından kutlanarak çeşitli hediyelerle ödüllendirildi.

Gordion Antik Kenti ile Aslanhane Camisi'nin UNESCO Dünya Mirası sertifikaları verildi Gordion Antik Kenti ile Aslanhane Camisi'nin UNESCO Dünya Mirası sertifikaları verildi

Jandarmanın ülkenin her yerinde birçok farklı olayda görev yaptığını belirten Özen, annesinin anlatımlarıyla jandarmanın çalışmalarını daha iyi anladığını ve jandarmanın her zaman halkın yanında olduğunu söyledi. Özellikle deprem ve sel gibi afetlerde jandarmanın en önde yer aldığını ve insanların yaşamına dokunduğunu ifade etti.

2023 yılında yaşanan üzücü depremde jandarmanın başarılı çalışmalarını gördüğünü ve buradan esinlenerek bu şiiri yazdığını dile getiren Özen, Türkiye birincisi olduğu için çok mutlu olduğunu belirtti. Öğretmenlerinin şiirini çok beğendiğini ve bu birinciliğin kendileri için sürpriz olmadığını söyledi. Gelecekte jandarma, avukat ya da hakim olmayı düşündüğünü de ekledi.

Editör: Tuğçe Huy