Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

2020 LGS sınavı tarihi ne zaman? LGS ne zaman yapılacak?

Her yıl yoğun bir katılımla yapılan Liselere Geçiş Sınavları geçtiğimiz sene değişti. Ve diploma puanı da önemli hale geldi. Vatandaşlar ve öğrenciler bu yıl LGS sınavının hangi tarihte olacağını merak ediyor. Peki, 2020 LGS sınavı tarihi ne zaman? LGS ne zaman yapılacak? İşte detaylar...

2020 LGS sınavı tarihi ne zaman? LGS ne zaman yapılacak?

Her yıl yoğun bir katılımla yapılan Liselere Geçiş Sınavları geçtiğimiz sene değişti. Ve diploma puanı da önemli hale geldi. Vatandaşlar ve öğrenciler bu yıl LGS sınavının hangi tarihte olacağını merak ediyor. Peki, 2020 LGS sınavı tarihi ne zaman? LGS ne zaman yapılacak? İşte detaylar…

İlk defa 2018-2019 eğitim öğretim senesinde uygulanan Liselere Geçiş Sınavı sistemi kapsamında 8. Sınıf öğrencileri %70 sınav puanı ve %30 oranında diploma puanı ile lise kurumlarına yerleşmekteler.

2020 LGS sınavı tarihi ne zaman?

LGS kapsamında iki çeşit yerleşme yöntemi bulunuyor. Bunlardan ilki sınavla öğrenci alan okullara yerleşme ve diğeri ise adrese dayalı okullara yerleşme olarak karşımıza çıkıyor. 2020 senesinde 8. Sınıf öğrencilerinin ne zaman LGS’ye girecekleri veliler ve elbette öğrenciler tarafından da merak ediliyordu. Son olarak yapılan açıklama ardından LGS’nin 7 Haziran 2020 tarihinde yapılacağı ifade edildi.

LGS ne zaman yapılacak?

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmur Özer, LGS’de 2020 senesinde yapılacak olan sınav ile ilgili olarak yaptığı açıklama kapsamında 2019 senesinde ortaöğretim kurumlarına yerleştirmenin başarılı şekilde gerçekleştirildiğini ve bunun tüm birimler ile il müdürlerinin koordineli şekilde çalışmalarına bağlı olarak mümkün olduğunu söyledi.

Ayrıca iyileştirme yapılması gereken alanlar hakkında da değerlendirmelerini yaptıklarını ifade etti. Öte yandan 2019-2020 eğitim öğretim senesi sonunda yapılacak olan LGS bünyesinde geçen seneye nazaran daha çok öğrencinin sınava gireceğini belirlendiğini söyleyen Özer, her kayıt bölgesinde geçiş yapacak olan öğrenci sayılarının, buralarda bulunan okulların kapasitelerinin ve inşaatı devam eden okulların her birinin değerlendirme altına alınarak sürecin devam ettirildiğini dile getirdi.

Mahmut Özer açıklamalarına 2020 senesinde hedeflerinin aynı 2019 senesindeki gibi başarılı bir yerleştirme döneminin geçirilmesi olduğunu söyleyerek son verdi.

Günün Manşetleri Günün Son Dakika Haberleri