Son Dakika

Bugüne; Secde

Hedefsiz gemiye rüzgârın yararı olmaz. Bu dünyada boş boş yaşayan bir insanın hayatı bir kertenkeleninkinden farksızdır.

Bugüne; Secde

Güzelyurt Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi/Meryem Nur Parça

Ama en büyük fark ölüm geldiğinde kertenkelenin değil insanın geçeceğidir o zorlu sorgudan. En büyük fark o gün insanın pişman olacağıdır yaptıklarından. Yüce Allah: “İnsan başıboş bırakılacağını mı sanır?” diyor ayetlerinde. Ve Zariyat suresinin 56. Ayetinde: “Ben insanları ve cinleri ancak bana kulluk etsinler diye yarattım.” diyerek açıklıyor insanın yaratılış amacını. Yoktan var eden ve her şeye gücü yeten Rabbin onu her zaman hatırında tutman için günde 5 vakit namazı farz kıldı. Günde 5 kez huzuruna çağırıyor seni. Namaz ki en büyük lütuf insanoğlu için. Peki sen ne yapıyorsun? Aileni, sevdiklerini, hayatını önde tutuyorsun namazdan. Onları da Allah yaratmadı mı? Bir sürü günaha sahipsin, Allah tevbeyi armağan etti sana. Konuşacak kimsen kalmadı, Allah duayı armağan etti. Bir rehbere ihtiyacın var, Allah Kur’an’ı koydu önüne. Peki daha ne istiyorsun? Tüm bu nimetlere şükredebilmen için namazı var etti Allah. Huzuruna varıp huzur bulabilmen için. Ahiret için yaşa ama dünyadan da nasibini unutma denilirken bize, biz dünya için harcadık varımızı yoğumuzu. Ahireti unutup, dünyanın dertleriyle dert edindik. İnanmadık, bir gün kurtuluşa ereceğimize. Oysaki Allah: “İnanıyorsanız, üstünsünüz.” buyuruyor. İnsanlara teşekkür etmeyen Allah’ a şükretmezmiş. Öyleyse sana iyilikte bulunana teşekkür et ve hürmet göster. Yalnız hürmetlerin en büyüğünü seni yaratıp sayısız nimetle ödüllendiren Rabbine sakla. Şükret. Nefes alabildiğine, var olduğuna şükret. Ne güzel demiş üstad: “Secde görmemiş bir alın yazısı olmak istemem.” Haydi kalk kardeşim namazını kıl. Hakikati gördüğünde zaman daralmış olmasın. Ve şu cümleyi kazı hafızana: “Düne TÖVBE, Bugüne SECDE, Yarına DUA.”

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.