Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Herkes nasıl yazılır? Doğru yazılışı herkes mi, herkez mi? TDK ne diyor?

Türk Dil Kurumu’nun resmi internet sitesi üzerinden sorgulanan başlıca kelimelerden bir tanesidir. Birçok kişi bu kelimeyi doğru sansa da yanlış olarak yazmaktadır. Konu ile ilgili tereddüt yaşayan vatandaşlar ‘’herkes nasıl yazılır’’ sorusunun yanıtına aradığı cevabı bu başlık altından öğrenebilirler. Peki, doğru yazılışı herkes mi, herkez mi? İşte TDK’ye göre doğru yazımı!

Herkes nasıl yazılır? Doğru yazılışı herkes mi, herkez mi? TDK ne diyor?

Herkes nasıl yazılır başta olmak üzere Türkçe’nin en önemli sorunlarından biri olan yazılışıyla halk diline dönüşen kelimelerin farklılığı bir türlü çözülemiyor. Bu konulardan en önemlisi ise ”Herkes” kelimesinin yazılışıyla ile alakalı. Türkçe konuşanların önemli bir kısmı bu kelimeye ”herkes” derken, bir kısmı da kelimeyi ”herkez” şeklinde kullanıyor. Peki kelimenin aslı ne? Herkes mi, herkez mi? Bu konuyu örneklerle açıklamaya çalışacağız.

Türkçe’nin zor bir dil olduğu herkes tarafından kabul edilen bir durumdur. Herkesin ortak mutabakata vardığı bu durumun tartışmaya açılmasına da lüzum yoktur. Çünkü herkes kelimesi, ”her kişi” demektir. Her dilde zamanla ikilemeler, birleşik kelimeler oluşur. Bu konuşmayı ve yazı dilini kolaylaştırır. Yani sırasıyla şöyle açıklayabiliriz: Her kişi, her keşi, herkeş, herkes. Kelimenin günümüzde kullanılan hali budur.

TDK’DAN HERKES Mİ HERKEZ Mİ ÖRNEĞİ

Herkes nasıl yazılır? Örnekler

1) Bir akşam vakti canım çok sıkılıyordu. Odanın sessizliğini anlıyordum ama dışarıdaki sessizliği anlamlandıramıyordum. Sanki herkes büyük bir sessizliğin içinde kaybolmaya başlamıştı.

2) Büşra bu akşam kahve içmeye gelmeyeceğini söyledi. Güya sınav dönemindeymiş ve ders çalışması gerekiyormuş. Evet insanın sorumluluklarını bilmesi ve buna uygun hareket etmesi hoş görülebilir ancak arkadaşlarımıza karşı da sorumluluğumuz olduğunu unutmamalıyız bence. Sanki sorumluluk dediğimiz şey, iş ve ders ikilisinden başka bir şey değilmiş gibi… Bu durum herkesin ortak kabulü durumunda.

3) Yalnızların ortak özelliğidir: Uzun yola çıkmaya hükümlü yaşarsın. Yalnızlık bir suç mudur? Yoksa bütün yaşanmışlıklardan sonra mecburi bir tercih mi? Herkes tercihini, kendi geçmişinden yapar.

İşte verdiğimiz bu örneklerde de görüldüğü üzere kelimenin doğrusu tartışmasız ”herkes” olarak yazılır. Google’da bile doğrusunun anında verildiğini düşünürsek, sorun çözülmeyecek gibi değil.

''Herkes mi, herkez mi?''

Özellikle sosyal medyada, sms yoluyla veya WhatsApp gibi uygulamalarda sıklıkla gördüğümüz yanlış kullanımların bu örneklerden sonra son bulmasını bekliyoruz.

Günün Manşetleri Günün Son Dakika Haberleri