Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

İstanbul olmak zor

İstanbul olmak zor

Başakşehir M.Emin Saraç Anadolu İmam Hatip Lisesi/Emir Çiftçi

Neden mi sen peygamberin müjdelediği o güzel şehirsin. Sen Fatih’in şehrisin. Eski zamanlarda herkes değerini bilirdi senin ama şimdi üzerinde yer üzerinde yer seçiyorlar. Senin gibi bir sehrin bile en güzel yerini arıyorlar. Neden, çünkü her gittikleri yere, para gözüyle bakıyorlar. Sonra da orası şöyle burası böyle deyip seni suçluyorlar ama senin bir suçun yok ki İstanbul. Senin elinden gelse üzerinde değil fabrika bir araba durmasını bir araba egzozunu bile istemezsin ama nafile.

Ah İstanbul ah!

Senin gibi olmak isteyen kaç yüz tane şehir var ama sende yaşayanlar nereden bilecek bunu. Senin gibi üç gerdanlığı olan, iki kıtayı birbirine bağlayan kaç tane şehir var şu koca dünyada? Senin gibi bir sürü padişahın alabilmek için uğraştığı kaç tane şehir var? Kaç şehirde Galata Kulesi var, kaç şehirde Kız Kulesi var? Türkiye’de 81 ili besleyen barındıran sensin İstanbul. Sana boşu boşuna taşı toprağı altın dememişler. Binaların arasında bile kalmış olsan yine de insan senin adını duyunca huzur buluyor. Dün sana bir tepeden baktım ey aziz İstanbul. Boğazının dalgalırında alabora oldum yine.

Ben İstanbul olsaydım, İstanbul olmak istemezdim çünkü insanlar bana şehir olarak değil araç olarak bakıyor bu da beni çok üzüyor. Ey yüce İstanbul sen yedi tepesin. Her tepesi birbirinden daha güzel olan yedi tepe… Her tepesinde daha güzel bir manzara güzel bir hava olan İstanbul. Kaç zamandır düşünüyorum, seni neden bu kadar kirletiyorlar? Sen onlara ne yaptın? Ama bir türlü cevap bulamıyorum. Taa eski zamanlardan beri insanlar seni işgal etmek için fethetmek için savaşıyor ama şu an sen, Allah’a yüz bin kere hamd olsun ki bize yar oldun. Ama nedense bir türlü kıymetini anlayamadık. Sadece adın geçtiğinde sana iltifat edildiğini duyuyorum. Onun haricinde, bir çöplük bir batık gemi gibi bahsediyor bazı insanlar senden. Bazıları sende yaşamayı gerçekten hak etmiyor.

İstanbul olmak zor!

Ah İstanbul ah…