Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

MEB okullara 143 bin materyal seti dağıtacak

MEB okullara 143 bin materyal seti dağıtacak

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan‘ın iştirâkiyle Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi fuaye alanında gerçekleştirilen ‘Özel Çocuklara Özel Materyaller Tanıtım Toplantısı’na katıldı.

Bakan Selçuk, tanıtım toplantısını Emine Erdoğan’ın himayelerinde yapmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek teşekkür etti.

Özel eğitim ihtiyacı olan çocukları bireysel farklılıklarına göre, her alanda bütünsel olarak geliştirmenin insani ve vicdani görevleri olduğunu ifde eden Selçuk, ‘Bu vazifemizi bir eğitim öğretim meselesi olarak görmüyoruz. Bunu bir insanlaşma meselesi olarak görüyoruz. Bu, bizim çocuklara verdiğimiz bir hizmet olmanın ötesinde bizim aslında insan olarak kendi değerimizi yücelten ve kendi kemalat yolculuğumuzda hangi serüveni yaşadığımızı gösteren bir ölçü.’ diye konuştu.

Selçuk, özel eğitime ihtiyaç duyan çocuklar için somut araç ve gereçlerin önemini vurgulayarak, ‘Özel öğrencilerin, eğitimde zamanın ruhunu dikkate alacak şekilde somut araç gereçlerle desteklenmesi bunların geniş kapsamlı çalışmalara sevk edilebilmesi hayati derecede önem taşıyor.’ dedi.

Bütün ihtiyaçları otomatik olarak giderebilecekleri bir düzene doğru yürümeleri gerektiğini belirten Selçuk, ‘İnsanlar bizden sürekli talepte bulunup, ‘şuraya şu materyal, buraya şu kitaplar’ gibi bir beklenti içinde elbette olacak. Bu hizmet bizim vazifemiz ama bunun bir üst vazifesi de onlar daha talep etmeden bizim onlara ulaşmamız, oralara erişmemiz. Gerekeni devlet ve millet olarak bir hizmet şuuru içinde yürütebilmemiz.’ şeklinde konuştu.

‘BU TÜR ARAÇ GEREÇLER İHRAÇ KALEMİ OLARAK DA DEĞERLENDİRİLMELİ’

Selçuk, eğitim ortamlarını zenginleştirmenin sadece çocukların değil, öğretmenlerin de eğitimine katkısı olduğuna işaret ederek, ‘Bizim uluslararası nitelikte bu tür araç gereçleri geliştirip bunları ihraç kalemi olarak da değerlendirmemizin ayrı bir boyutu var. Çünkü sürekli olarak bu tür oyuncakları, araçları hep ithal ederek temin etme yoluna gitmişiz. Bizim için burada çoklu bir vazife var. Bunları sadece küçük ölçekli temin etmek değil, bütün dünyanın ihtiyacını giderecek şekilde, hapishanelerimizde, okullarımızda, meslek eğitim merkezlerimizde bunların üretimi teşvik ederek artık bir ihraç kalemi haline getirmeliyiz.’ ifadelerini kullandı.

Geçen ay materyalleri kullanan çocukları görme fırsatı bulduğunu dile getiren Selçuk, ‘Onların bu oyuncakları, bu araç gereçleri sadece bir nesne olarak tutmadıklarını, sanki içlerine alacak kadar heyecanla, hissiyatla buluştuklarını fark ettim. Onlar, bunlara bizim sandığımızın çok ötesinde başka değerler, anlamlar yüklüyorlar.’ dedi.

Bu tür yerli ve milli çalışmaların daha da artmasını hedeflediklerini belirten Selçuk, emeği geçen herkese teşekkür etti.

143 BİN MATERYAL SETİ DAĞITILACAK

Tasarımları MEB Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğünce yapılan materyaller ile özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerin öğrenme ve üretme süreçlerinin zenginleştirilmesi hedefleniyor.

Üretiminin, Bolu Açık Ceza İnfaz Kurumu, Ders Aletleri Yapım Merkezi (DAYM) ile İskitler Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde yapıldığı 100 farklı çeşitte 143 bin materyal setinde, fiziksel, mekanik ve kimyasal açıdan öğrencilerin sağlığı açısından risk oluşturmayacak malzemeler kullanıldı.

Öğrencilerin ilgi ile kullanabileceği şekilde sağlam, ergonomik ve sınıf içi kullanıma uygun ebatlarda hazırlanan materyaller, 50 tır ile 81 ilde, hafif ve orta-ağır düzeyde zihinsel yetersizliği ve otizmi olan bireylere hizmet sunan özel eğitim sınıfları ile özel eğitim okullarına gönderilecek.

6 bin özel eğitim sınıfın ve okulun materyal ihtiyacını karşılayacak şekilde planlanan çalışma kapsamında, ilerleyen süreçte tüm okul ve sınıfların ihtiyacının karşılanması planlanıyor.

Kaynak: AA

Etiketler