Son Dakika

Öğretmenliğe lisansüstü eğitim şartı

Eğitim Bir Sen, kaliteli bir eğitim sisteminin inşasına yönelik ‘Dünyada ve Türkiye’de Öğretmen Yetiştirme, İstihdam ve Mesleki Gelişim’ raporu yayınladı.

Öğretmenliğe lisansüstü eğitim şartı

Eğitim Bir Sen, kaliteli bir eğitim sisteminin inşasına yönelik ‘Dünyada ve Türkiye’de
Öğretmen Yetiştirme, İstihdam ve Mesleki Gelişim’ raporu yayınladı. Raporu
kamuoyuyla paylaşan Eğitim Bir Sen Genel Başkanı Yalçın, dünya ülkelerinin
öğretmenliğin icrası için okul öncesi ve ilkokul düzeyine lisans şartını koyduğunu
belirterek, ileri kademeler için lisans mezuniyeti şartının yetersiz olduğunu vurguladı.

Eğitim sisteminin kalitesini artırmak ve geliştirmek isteyen birçok ülke, öğretmen yetiştirme sistemlerinde değişiklik öngören reformlar yapıyor. Reformların içeriğini Öğretmenlerin yetiştirilmesi hususu, hizmet öncesi eğitim, mesleki gelişim, adayların göreve başlama süreci, yeni öğretmenlere verilen destek ve öğretmenlerin değerlendirilme süreçleri oluşturuyor. Türkiye’de AB ve OECD ülkelerinin tecrübeleri dikkate alınarak öğretmen yetiştirme konusunda çeşitli öneriler içeren raporlar hazırlanıyor. Eğitim Bir Sen, kaliteli bir eğitim sisteminin inşasına yönelik ‘Dünyada ve Türkiye’de Öğretmen Yetiştirme, İstihdam ve Mesleki Gelişim’ raporu yayınladı. Eğitim Bir Sen Genel Başkanı Ali Yalçın’ın anlatımıyla kamuoyuna tanıtılan raporda dikkat çekici tespitler yer alıyor. Raporda dikkat çekici bir husus olarak yer alan öğretmenlik için lisansüstü eğitim şartından bahsedildi. Eğitim Bir Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, konuya ilişkin yaptığı konuşmasında şunlara değindi: “OECD ülkelerinde hizmet öncesi öğretmenlik eğitiminin süresi kademelere göre farklılaşmaktadır. Okul öncesi ve ilkokul için 4 yıl ve daha aşağı bir süre istenirken, özellikle lise düzeyi için 5 yıl ve üzeri eğitim süresi isteyen ülke sayısı daha yüksektir. OECD ülkelerinde okul öncesi ve ilkokul düzeyinde öğretmen olmak için lisans mezuniyeti yeterli görülürken, ortaokul ve lise düzeyinde ise yüksek lisans mezunu olma şartı isteyen ülke sayısı artmaktadır. Birçok OECD ülkesi tarafından, özellikle ileri kademelerde öğretmenlik yapmak için, yüksek lisans eğitimi önemli bir şart olarak kabul edilmektedir. Öğretmen olmak için lisans mezuniyeti şartının yetersiz olduğu, dünyada bir eğilim olarak görülmektedir”

SIKI İŞBİRLİĞİ

Türkiye’de öğretmen yetiştirme, istihdam ve mesleki gelişim ile ilgili öneriler başlığı altında sunulan raporu anlatan Ali Yalçın, öğretmen yetiştirme sisteminde son yıllarda kararların sık değiştiği belirterek, Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) ile Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ve üniversiteler arasında güçlü bir koordinasyon sağlanması gerektiğini söyledi. Yalçın, “Öğretmen yetiştirme, atama ve mesleki gelişim süreçleri bir bütün olarak göz önünde bulundurulmalı; tüm paydaşlar (MEB, YÖK, üniversiteler, sendikalar vb.) birlikte çalışmalı, tartışmalı, alınan kararlar şeffaf bir şekilde kamuoyuyla paylaşılarak istikrarlı bir sistem kurulmalıdır” dedi.

ÖĞRETMENLİĞE TEŞVİK

Öğretmenlik mesleğinin statüsü, öğretmenlerin hakları, sorumlulukları, mesleki yetkinlik ve yeterlikleriyle mesleki özerkliklerine ilişkin hususların meslek kanunuyla düzenlenmesi gerektiğini hatırlatan Yalçın, başarılı gençler için öğretmenliğin cezbedici hale getirilmesinden yana olduklarını vurguladı. Eğitim fakültelerinde boş kontenjanlara yönelime dikkati çeken Yalçın, “Öğretmen yetiştirme ile ilgili bir karar alınacağı zaman 400 bini aşkın atama bekleyen öğretmen adayı dikkate alınmalıdır. Ayrıca, öğretmen maaşları artırılmalı, kariyer sistemi kurulmalı, mesleki özerklik geliştirilmeli, öğretmenlerin lisansüstü eğitim yapmaları teşvik edilmelidir” ifadelerini kullandı. AB ve OECD ülkelerinde olduğu gibi, Türkiye’de öğretmen yetiştirmede ilk kademelerde eş zamanlı sistem kullanılmaya ve özellikle lise kademesinde ardışık ve eş zamanlı sistem birlikte kullanılmaya devam edildiğini hatırlatan Yalçın, “Dünyadaki eğilimlere paralel olarak öğretmen yetiştirme sürecinde lisans düzeyinden yüksek lisans düzeyine geçiş konusunda çalışmalara başlanmalıdır” önerisinde bulundu. Eğitim Bir Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, ‘Dünyada ve Türkiye’de Öğretmen Yetiştirme, İstihdam ve Mesleki Gelişim’ raporda yer alan taleplerini şöyle sıraladı: Öğretmen yetiştirme programlarının içeriği, araştırma ve uygulama temelinde güncellenmelidir. Eğitim fakültelerinin öğretim elemanı ihtiyacı karşılanmalı ve altyapıya ilişkin eksiklikler tamamlanmalıdır. Ayrıca, okul uygulaması süresi artırılmalı ve 100 güne çıkarılmalıdır.
2016 yılından itibaren uygulanan sözleşmeli öğretmenlik ile sözlü sınav uygulaması bir an önce kaldırılmalıdır. Dezavantajlı bölgelerde öğretmenleri istihdam etmek için cebrî yöntemlerden vazgeçilmeli, teşvik edici mekanizmalar geliştirilmelidir. Örneğin, söz konusu bölgelerde çalışacak öğretmenlere ek ücret verilmesi, hizmet puanlarının artırılması, çalışma süresi bittikten sonra istediği bölgedeki bir okula atamasının yapılması gibi.


LİSANSÜSTÜ EĞİTİME KOLAYLIK

Yeni öğretmenlerin ilk ataması, kendilerine destek verecek tecrübeli öğretmenlerin olduğu okullara yapılmalıdır. Öğretmenlerin lisansüstü eğitime katılmaları desteklenmelidir. Bunun için sadece ders döneminde değil, tez döneminde de öğretmenlere izinler verilmeli, alanı ile ilgili ulusal ve uluslararası konferans, bilimsel ağırlıklı toplantı ve kongrelere katılmaları teşvik edilmeli, izin süreçleri kolaylaştırılmalı, seyahat ve katılım ücretleri konusunda öğretmenlere destek olunmalıdır. Hizmet içi eğitim faaliyetlerinin daha etkin bir şekilde yürütülmesi için, eğitim faaliyetleri, katılımcıların ihtiyaçları, istek ve beklentileri doğrultusunda planlı ve sistemli olarak düzenlenmelidir. Hizmet içi eğitime katılacak öğretmenler desteklenmeli; katılım, ücret, terfi, atama gibi yollarla teşvik edilmelidir.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.