Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

YKS ek tercihleri ne zaman? Gözler ek yerleştirmelerinde

Üniversite kayıtları tamamlandı. İlk tercihinde istediği bölüme yerleşemeyen veya hiçbir tercihi tutmayan öğrenciler şanslarını YKS ek tercihlerinde deneyecekler. Peki, YKS ek tercihleri ne zaman? İşte detaylar…

YKS ek tercihleri ne zaman? Gözler ek yerleştirmelerinde

Üniversite tercih ve kayıt süreci resmen bitti. Kayıt sürecinin sona ermesiyle birlikte hayalindeki okulu kazanamayan öğrenciler şanslarını ek tercihlerde denemek için geri sayıma başladı. Peki, YKS ek tercihleri yani üniversite ek yerleştirme kayıtları ne zaman? İşte merak edilen detaylar…

ÖSYM tarafından YKS ek yerleştirme tarihleriyle ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı. Hatırlanacağı gibi geçtiğimiz yıl ek tercihler 14 – 20 Eylül tarihleri arasında yapılmıştı. Bu yıl da ek tercihlerin Eylül Ayı’nın ikinci haftasında başlatılması bekleniyor.

Ek yerleştirme tercih ücreti ne kadar?

Ek Yerleştirmede; ön lisans ve lisans programlarına merkezî genel YKS yerleştirmedeki en küçük puanlarının altında puanı olan aday yerleştirilmeyecektir. Kesin kayıt sonunda kontenjan açığı kalan programlara ön kayıtla öğrenci alınmayacaktır.

Ek yerleştirme tercih ücreti 20,00 TL olacaktır. Ek yerleştirme için tercih yapan adaylardan ek yerleştirme ücretini yatırmayanların ek yerleştirme için yapmış oldukları tercihler işleme alınmayacaktır. ÖSYM Yönetim Kurulunun 14.01.2019 tarihli kararı gereği, şehit eşi, şehit çocuğu, gazi, gazi eşi ile gazi çocuklarından ek yerleştirme ücreti alınmayacaktır.