Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

2020 YKS ve LGS sınavı ne zaman yapılacak? ÖSYM sınav takvimi burada!

2020 yılında ÖSYM tarafından birçok sınav düzenlenecek. Özellikle üniversiteye gidecek öğrenciler konuyla ilgili  yoğun bir araştırma içinde. ÖSYM 2020'de yapılacak sınavları ve tarihleri kamuoyuna duyuruldu. Ayrıca MEB tarafından gerçekleştirilen ve milyonlarca öğrenicinin katıldığı YKS ve LGS sınav tarihi de belli oldu. Peki 2020 YKS ve LGS sınavı ne zaman yapılacak? İşte 2020 ÖSYM sınav takvimi...

2020 YKS ve LGS sınavı ne zaman yapılacak? ÖSYM sınav takvimi burada!

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM) 2020 sınav takvimini açıkladı. Takvimin belli olmasıyla birlikte, milyonlarca kişi sınavların hangi tarihlerde olacağını merak ediyor. Üniversite kazanma hayali olan öğrencilerin sınavların detaylarına vakıf olmak istiyor. Konuyla ilgili internet ortamında araştırma yapay adaylar, 2020 YKS ve LGS sınavı ne zaman yapılacak? sorularına cevap arıyor. İşte 2020 ÖSYM sınav takvimi…

LGS NE ZAMAN?

Milli Eğitim Bakanlığı, Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında sınavla öğrenci alacak ortaöğretim kurumlarına ilişkin sınav tarihini 7 Haziran 2020 olarak belirledi.

Milli Eğitim Bakanlığı, LGS kapsamında uygulanacak sınavın tarihini belirledi. Sınavla öğrenci alacak ortaöğretim kurumlarına ilişkin merkezi sınav tarihi 7 Haziran 2020 olarak belirlendi. İki oturum olarak düzenlenecek sınavda soru sayısı, ders dağılımları ve sınav süresinde değişiklik yapılmadı. 8’inci sınıf öğrencilerinin sorumlu olduğu sınavda çoktan seçmeli 90 soru yer alacak. İki bölümden oluşan LGS’nin birinci bölümünde 50 soruluk sözel alan soruları yer alacak. Birinci bölüm için adaylara 75 dakika süre tanınacak. İkinci bölüm ise 40 soruluk sayısal alandan oluşacak ve adaylara 80 dakika süre tanınacak.

MEB Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü, geçtiğimiz yıl sınava hazırlanan öğrencilere yardımcı olabilmek için soru kitapçıkları yayımlamıştı. Dönütlerinin olumlu olması üzerine genel müdürlük, uygulamanın bu yıl da devam edeceğini duyurdu. Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü, her ay örnek soru kitapçığı yayımlamaya devam edecek.

YKS NE ZAMAN?

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) 20-21 Haziran 2020’de gerçekleşecek. Sınavın başvuruları 6 Şubat-3 Mart tarihleri arasında yapılacak, sonuçlar ise 23 Temmuz’da adayların erişimine açılacak.

ÖSYM SINAV TAKVİMİ İÇİN TIKLAYINIZ

DGS SINAV TARİHİ

5 Temmuz’da yapılacak Dikey Geçiş Sınavı’nın (DGS) sonuçları ise 29 Temmuz’da açıklanacak.

KPSS BAŞVURULARI NE ZAMAN?

Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) Genel Yetenek-Genel Kültür-Eğitim Bilimleri oturumları 19 Temmuz’da, Alan Bilgisi 1. gün oturumları 25 Temmuz’da, 2. gün oturumları 26 Temmuz’da gerçekleşecek. KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT) 9 Ağustos’ta yapılacak. Tüm oturumların sonuçları ise 10 Eylül’de ilan edilecek.

ALES NE ZAMAN?

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES-1) 3 Mayıs’ta, ALES/2 20 Eylül’de, ALES/3 9 Kasım’da yapılacak. Sınavların sonuçları ise sırasıyla 28 Mayıs, 15 Ekim ve 24 Aralık’ta açıklanacak.

Günün Manşetleri Günün Son Dakika Haberleri