FETÖ, etmek isteyen insanları geçirmeyi amaçlayan bir örgüt koymuş bir örgüt. Türkiye'yi ele geçirmek için çok basit gibi görünen bir şeydi. Sadece ordudan 30 bin yakın insan öldürüldü. Polisten 40 bin yakın insan öldürüldü. Bütün İlticadan binlerce insan öldürüldü" dedi.

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Turizm Fakültesi Prof. Dr. Cengiz Utaş Konferans Salonu'nda '15 Temmuz Darbe Girişimi ve Milletin Zaferi' konulu konferans düzenlendi. Konferansa Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Çalışkan, İl Emniyet Müdürü Atanur Aydın ve ERÜ Rektörü Fatih Altun katıldı. Burada konuşan Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Çalışkan, "15 Temmuz tarih olarak rastgele olan bir tarih değil. Hiçbir şey hayattaki tesadüfi değil. Batılıların planladığı hiçbir şey tesadüfi olmadığını tecrübelerimizle görmüşüz. 7 Haziran- 16 Temmuz'un işgalidir. Bazen, '15 Temmuz tarih olarak rastgele olan bir tarih değildir. 'Ne oldu?' Aklınıza gelirsek'ün işgali 15 Temmuz'dur. Darbe kültürümüz ve ona paralel bir darbeler tarihimiz var. 2004 yılına kadar sıralamasını dizinlerine siyaset, basın, ekonomi, bürokrasi, askeriye, güvenlik teşkilatları, üniversiteler, sayımlarınızı her yere ya hakim olmuşlar ya oralları yönlendirecek konuma gelmişler veya oralara bir şekilde sızmışlar. 2004'ten itibaren FETÖ, bireylerinden bu yana bir gladyo yapılanması olarak Hıristiyanlığın yönetiminin kılcal damarlarına kadar sızmıştı. 2004'ten itibaren her yerde FETÖ ile karşılaşmıştık" diye konuştu.

Y A R I D M D

'ANAHTAR TESLİMİ GİBİ ÜLKE TESLİM EDİLECEKTİ'

Dere kenarına atılan bazanın içinde, battaniyeye sarılı ceset bulundu Dere kenarına atılan bazanın içinde, battaniyeye sarılı ceset bulundu

Sözlerini sürdüren Çalışkan, "Eğer 15 Temmuz 2016'da bu darbeyi yapmasalardı veya bu darbe bastırılmasaydı, 2 ya da 3 yıl daha sabretselerdi inanın anahtar teslimi gibi ülke teslim edilecekti. Bütün ufku için kırıldı. 2016'da değil de 2018-2019'a kadar sabretselerdi, o rezerv seviyede geçti sayıya ulaşmışlar. Çok az sayıda korgeneral, tüm generaller var. Hatta bir tane rezervinin olduğu da söylenir. 300 generalin 150'si yargılandı ve oradan atıldı. Yani neredeyse 200-250'si bunların adamı olacaktı dolayısıyla bu rezerv seviyelerinde söz kullanılmadı" ifadelerini kullandı.

'BÜTÜN KURUMLARDAN BİNLERCE İNSAN ATILDI'

Askeri üniformaya büyük verilmesini söyleyen Çalışkan, "Anadolu insanı 'her Türk asker doğar' diye eğitilir. Asker çok kıymetli ve özeldir. Üniforması bile kıymetlidir. Bizde askerlik yapmasını almazlar. Türk toplumundaki yeri çok farklıdır. Bu olayla çok yıprandı. Silahlı askerler de. Silahsız askerler sıkılmaz. Türk askeri bunu yapmaz. Bu dönemde böyle bir şeye teşebbüs ederek üniformaya verdiler. FETÖ öyle bir örgüt ki sizin ve bizim savaşçılarımızdan daha büyük bir örgüt. Bu örgüt arkasında birkaç kişiyi savunmak aklının olduğu bir örgüt. FETÖ, örneğin ele geçirmeyi koymuş bir örgüt. Türkiye'yi ele geçirmek için çok basit gibi görünen bir şeydi. Ordudan 30 bin kişiye yakın insan atıldı. Polisten 40 bin kişiye yakın insan atıldı. Bütünden binlerce insan atıldı" dedi.

'MEYDANLARDA İNSANLARIMIZA SİLAH DOĞRULTARAK ZULMETMİŞLERDİR'

ERÜ Rektörü Fatih Altun ise "15 Temmuz 2016 günü ordumuz başta olmak üzere, devletimizin kolluk kuvvetlerine karşı günahsız kalmış kendini bilmez bir avuç hain FETÖ/PDY terör örgütü mensupları milli irademiz ve ülkemizin lehine sonuçlar doğuracak hedef alanı eleştiren bir darbe teşebbüsüne kalkışmışlardır. Yaşanan o kara gecede kendini bilmez hainler devletimizin tüm imarlarını kullanarak meydanlarda insanlarımıza silah doğrultarak zulmetmişlerdir. 1071'de Türklere Anadolu'nun kapılarını açan Büyük Selçuklu Devleti'nin hükümdarı Sultan Alparslan'dan bu güne kadar vatanına ve bayrağına sahip çıkan aziz Türk milleti, tarihi boyunca da 15 Temmuz gecesi şehadet şerbeti içen Ömer Halis Demir'i, Cennet Yiğit ve Kübra Doğanay ile şehit olan kahramanlarımızı unutturmayacaktır."

Kaynak: DHA