DEMET İLCE / MUHABİR

Haunted Mansion ve Jungle Cruise da dahil olmak üzere son zamanlardaki hayal kırıklığı yaratan gişe performanslarını takip ediyor.

Yerine Disney'in Searchlight Pictures'ın başkanı David Greenbaum getirilecek.

Disney, Bay Bailey'nin yakında çıkacak bilim kurgu filmi Tron: Ares ve diğer projelerde yapımcı olarak şirkette kalacağını söyledi.

Görev süresi boyunca Bay Bailey, Alice Harikalar Diyarında, Maleficent ve The Jungle Book'un canlı aksiyon uyarlamalarını yönetti.

Gişe rekorları kıran filmleri arasında Aslan Kral, Güzel ve Çirkin ve Aladdin de vardı.

Yapımlarının toplamı, medya devine tahmini olarak 7 milyar dolar (5,5 milyar £) küresel gişe hasılatı getirdi.

Bir araştırma, halüsinojen etkisi yüksek antik sanatçıların Peru'da kaya resimlerini oyduğunu gösteriyor Bir araştırma, halüsinojen etkisi yüksek antik sanatçıların Peru'da kaya resimlerini oyduğunu gösteriyor

Ancak geçen yıl başkalarının başarısını yakalayamayan Küçük Deniz Kızı'nın da sorumlusuydu.

Disney Entertainment Eş Başkanı Alan Bergman, "Sean, on yılı aşkın bir süredir Studio'nun yaratıcı ekibinin inanılmaz derecede önemli bir üyesidir. O ve ekibi, dünyanın dört bir yanındaki hayranlarını memnun eden ve zamana meydan okuyacak ikonik hikayeleri ve anları beyazperdeye taşıdı." dedi.

Bay Greenbaum, Disney Live Action ve 20th Century Studios'ta yeni oluşturulan başkan rolüne atandı.

Bu yılki Oscar'lara en iyi film dahil 11 adaylık kazandıran Poor Things filminde rol aldı.

Disney, işin değişmesi çağrısında bulunan aktivist yatırımcı Nelson Peltz'in baskısı altında.

ABD'li milyarder, Disney'in yayın işinden elde ettiği karı artırmanın yanı sıra filmlerinin gişe performansını da artırmasını istiyor.

Bay Peltz defalarca Disney'in yönetim kurulunda yer almayı talep etti. Pazartesi günü firma, hissedarlara yönetim kurulu üyesi olma teklifini desteklememeleri yönünde çağrıda bulunan bir mektup gönderdi.

Bu ayın başlarında Bay Iger, eğlence devine "önemli bir büyüme" getireceğini umduğu bir dizi hamleyi duyurdu.

Planlar arasında Taylor Swift'in Eras Tour konser filminin özel bir versiyonunun Disney+'ta yayınlanması da yer alıyor.

Firma ayrıca son derece popüler video oyunu Fortnite'ın yapımcısı Epic Games'e 1,5 milyar dolar (1,2 milyar £) yatırım yapacak.

Bu duyurudan bir gün önce Disney, yeni bir spor yayın platformu başlatmak için rakipleri Fox ve Warner Bros. Discovery ile ortak girişimini de duyurdu.

Üç ABD medya devi birlikte, aralarında FIFA Dünya Kupası, Formula 1, Ulusal Futbol Ligi, Ulusal Basketbol Birliği ve Major League Baseball'un da bulunduğu çok çeşitli spor haklarına sahip.

Bay Iger, 2021'in sonunda emekli olmadan önce 15 yıl boyunca Disney'e başkanlık etmişti ancak istifasının ardından bir yıldan kısa bir süre sonra firmaya şok edici bir dönüş yapmıştı.

Şirketin hisse fiyatının düşmesi ve Disney+'ın zarar etmeye devam etmesi üzerine geri getirildi.

Muhabir: Demet İlce