En az bir kez bile olsa yorgun ve uykusuz kaldığınız için ya da günlük hayatın temposundan dolayı
enerji içeceğine başvurduğunuz bir an olmuştur. Çoğu enerji içeceği, bir kahve kadar kafein içermese de şekerli ve içimi kolay olduğundan gençlerin ilgisini çekiyor.

YORGUN HİSSETTİRİYOR

Son zamanlarda bu içecekler, düzenli ve çok fazla tüketildiğinde olumsuz sonuçlar doğurmasına rağmen gençler hatta çocuklar tarafından sıkça kullanılmaya başlandı. Peki, enerji içeceklerinden sadece bir kutu içtikten sonra vücutta tam olarak neler oluyor, bir bakalım...

Kafein, ilk 10 dakikadan sonra kan basıncını ve kalp atış hızını artırır. 15 dakika sonra konsantrasyon artar. Yarım saat sonra yüksek tansiyon ve vücudun şeker hücumuna uğramasına bağlı olarak uyuşukluk kaybolur. Bir saat sonra enerji etkisi azalır ve kendinizi yeniden yorgun hissedersiniz. İçtiğiniz ürün vücuttan faydalı elementleri uzaklaştırmaya başlar.

Hastanelerde randevu sistemine düzenleme geliyor! Hastanelerde randevu sistemine düzenleme geliyor!

Altı saat sonra kafein seviyesi yüzde 50 düşüyor. 12 saat sonra ise tüm kafein vücudunuzdan gitmiş olacak. Bunun gerçekleşmesinin tam olarak ne kadar süreceği fiziksel aktivitenize ve yaşınıza göre değişiyor.

EN İYİ ENERJİ SAĞLIKLI YAŞAM

24 saat sonra ve düzenli tüketimin ardından enerji içecekleri baş ağrısına, sinirliliğe ve hazımsızlığa neden olur. Hiç enerjiniz kalmayacak. İki hafta sonra metabolizma normal kafein dozuna alışır ve içeceklerin etkisi azalır. Artık sorunlarınızın arasında uykusuzluk, kilo alımı (şeker nedeniyle), sinirlilik, duygusal aşırı duyarlılık, hızlı kalp atışı ve yüksek tansiyon yer alabilir durumdadır. Unutmayın, en iyi enerji kaynağı sağlıklı bir yaşam tarzıdır. Yeterince uyuyun, spor yapın ve iyi beslenin. Gerçekten olması gerekenden fazla şekilde ve sıklıkla yoruluyorsanız bir doktora danışın.

Muhabir: Durim Abazi