Selda Çetin - Muhabir

Çölün mucizesi kaktüs: Bakımı ve faydaları Çölün mucizesi kaktüs: Bakımı ve faydaları

Günümüzde birçok ev temizlik ürünü, kimyasal maddeler içeriyor. Bu kimyasal maddeler, sağlığımız ve çevremiz için oldukça zararlı. Bu zararlı maddelere maruz kalmamak için evde yapabileceğiniz doğal temizlik ürünleriyle hem sağlığınız zarar görmemiş olur hem de çevreniz pırıl pırıl olur.

İşte evde kolayca yapabileceğiniz 5 doğal temizlik ürünü:

1. SİRKELİ TEMİZLİK SOLÜSYONU

Sirke, hem etkili hem de ekonomik bir temizlik ürünüdür. Sirkeli temizlik solüsyonunu hazırlamak için, 1 bardak sirkeyi 2 bardak suyla karıştırın. Bu solüsyonu, mutfak tezgahı, fayans, cam ve diğer yüzeyleri temizlemek için kullanabilirsiniz.

2. KARBONATLI TEMİZLİK SOLÜSYONU

Karbonat, bir başka etkili ve doğal temizlik ürünüdür. Karbonatlı temizlik solüsyonunu hazırlamak için, 1/2 bardak karbonatı 1 bardak suyla karıştırın. Bu solüsyonu, banyo ve mutfak lavabosunu temizlemek için kullanabilirsiniz.

3. LİMONLU TEMİZLİK SOLÜSYONU

Limon, doğal bir dezenfektandır. Limonlu temizlik solüsyonunu hazırlamak için, 1/2 bardak limon suyunu 1 bardak suyla karıştırın. Bu solüsyonu, mutfak tezgahı, fayans ve diğer yüzeyleri temizlemek için kullanabilirsiniz.

4. ZEYTİNYAĞLI TEMİZLİK SOLÜSYONU

Zeytinyağı, doğal bir nemlendiricidir. Zeytinyağlı temizlik solüsyonunu hazırlamak için, 1/4 bardak zeytinyağını 3 bardak suyla karıştırın. Bu solüsyonu, ahşap yüzeyleri temizlemek için kullanabilirsiniz.

5. KASTİL SABUNU

Kastil sabunu, doğal bir temizlik ürünüdür. Kastil sabunu ile temizlik yapmak için, sabunu ılık suda eritin. Bu solüsyonu, cam, fayans ve diğer yüzeyleri temizlemek için kullanabilirsiniz.

EVDE DOĞAL TEMİZLİK ÜRÜNLERİ YAPMAK İÇİN BAZI İPUÇLARI:

  • Kullandığınız malzemelerin taze ve kaliteli olmasına dikkat edin.
  • Doğal temizlik ürünlerini, kimyasal temizlik ürünlerini kullandığınız gibi kullanabilirsiniz.
  • Doğal temizlik ürünlerini, çocukların ve evcil hayvanların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Evde yapabileceğiniz doğal temizlik ürünleri ile hem sağlığınızı hem de çevrenizi koruyabilirsiniz.

Editör: Selda Çetin