Gökhan Erek / Muhabir

 Türkiye, mahalli seçimlere hazırlanırken, genel seçimlerde olduğu gibi yerel seçimlerde de siyasi partilerin ittifak yapıp yapmayacağı merak ediliyor. 14 ve 28 Mayıs Seçimleri’nde Cumhur İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan’ı destekleyen Yeniden Refah Partisi’nin yerel seçimlerde izleyeceği politika da kamuoyu tarafından dikkatle takip ediliyor. 

CHP'de toplu istifa! 8 kişi birden bıraktı CHP'de toplu istifa! 8 kişi birden bıraktı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, 7 Ocak günü İstanbul başta olmak üzere bazı illerin belediye başkan adaylarını kamuoyuna açıklayacaklarını ifade etmesinin ardından Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan’dan İstanbul, Ankara ve İzmir adaylarının desteklenip desteklenmeyeceğine dair açıklama geldi. 

PAZARTESİ GÜNÜ NETLEŞECEK

AK Parti ile yerel seçimler için şimdiye kadar iki görüşme yapıldığını hatırlatan Fatih Erbakan, “Bir tanesi de en son dün akşam gerçekleştirildi. AK Parti heyeti, genel merkezimizi  ziyarette bulundu.  Önceki görüşmede de bizim heyetimiz AK Parti Genel Merkezi’ne gitmişlerdi. Pazartesi günü son bir görüşme yapılmış olacak ve pazartesi günü durum netleşmiş olacak. İnşallah bunu pazartesi günü ifade ederiz.”

“SADECE İSTANBUL ANKARA VE İZMİR’DE  İTTİFAK OLABİLİR”

Fatih Erbakan, AK Parti ile yapılan görüşmelerdeki hedefleri ile ilgili değerlendirmelerde bulunup, “Bizim buradaki hedefimiz sadece Ankara, İstanbul, İzmir'de büyükşehir belediye başkanlığı seçimlerinde bir ittifak noktasındadır. Bizim burada herhangi bir ittifak olması halinde dahi herhangi bir ilimizi, ilçemiz, buralar dışında etkilemeyecektir. 450 belde, 900 ilçe  ve diğer illerimizde tamamen belediye meclislerinde, il genel meclislerinde, kendi adaylarımız ve kendi logomuzla seçimlere gireceğiz. Bunda Zaten bir değişikliğin olması söz konusu değil.  Bugüne kadar ilan ettiğimiz 200'ün üzerinde adayımızın devam edeceği açık bir şekilde ortadadır. Bunlardan bir geriye dönüş olması söz konusu değil.” ifadelerini kullandı. 

ANLAŞMA SAĞLANAMAZSA…

AK Parti ile pazartesi günü yapılacak görüşmede sadece Ankara, İstanbul ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı için bir  işbirliği olup olmayacağının belli olacağını vurgulayan Fatih Erbakan, sözlerini şu şekilde sonlandırdı,  “Dediğim gibi Pazartesi günü artık son nokta inşallah konulmuş olacak. Eğer bir anlaşma söz konusu olmazsa bizim Ankara, İstanbul, İzmir'de de  belediye başkan adaylarımızla büyük şehirlerde de seçimlere gireceğiz, Bu konuda da hazırlıklarımız var.”

Muhabir: GÖKHAN EREK