Fed'den yapılan açıklamada, programın planlandığı gibi 11 Mart'ta sona erdirileceği belirtildi. Program kapsamında söz konusu tarihe kadar kredi sağlanmaya devam edileceği aktarıldı.

Açıklamada, programın geçen yıl bankacılık sisteminin istikrarını sağlamaya ve ekonomiye destek vermeye yardımcı olduğu anımsatıldı.

Fed'in açıklamasında, belirtilen tarihten sonra bankalar ve diğer mevduat kuruluşlarının likidite ihtiyaçlarını karşılamak için iskonto penceresine erişime devam edeceği ifade edildi.

Bakan duyurdu! Rekorların aracı Marmaray’dan yeni başarı Bakan duyurdu! Rekorların aracı Marmaray’dan yeni başarı

Programın amacı

Banka Vadeli Finansman Programı (BTFP), uygun mevduat kurumlarına borç vermeyi kolaylaştırmak amacıyla Fed tarafından başlatılmıştı. Program kapsamında, Fed, bankaların 1 yıl vadeli ABD Hazinesi tahvili veya ABD Hazinesi bonolarına karşı 3 ay vadeli krediler sağlıyordu.

Programın etkileri

Fed'in açıklamasında, BTFP'nin geçen yıl bankacılık sisteminin istikrarını sağlamaya ve ekonomiye destek vermeye yardımcı olduğu anımsatıldı. Program kapsamında, Fed, toplamda 200 milyar dolar tutarında kredi sağlamıştı.

Programın sonlandırılmasının etkileri

BTFP'nin sonlandırılmasının, piyasalarda likidite koşullarını etkileyebileceği değerlendiriliyor. Ancak, Fed'in iskonto penceresinin açık olması, bankaların likidite ihtiyaçlarını karşılamalarına yardımcı olmaya devam edecek.

Fed'in faiz artışları

Fed, yüksek enflasyonla mücadele kapsamında faiz artışlarını sürdürüyor. Fed, mart ayında faizi 25 baz puan artırmış, mayıs ayında ise 50 baz puan artırmıştı. Haziran ayında yapılacak Fed toplantısında da 75 baz puanlık faiz artışı bekleniyor.

Editör: Pınar Karahan