- 22 Eyl 2021 - 20:43 G: 22 Eyl 2021 - 22:21

Dünyanın yuvarlak olduğunu ileri süren Orta Asyalı Türk bilgini kimdir?

Yüzyıllar öncesinden dünyanın yuvarlak mı düz mü olduğu tartışmalarının süregeldiği bilinmektedir. Peki, Dünyanın yuvarlak olduğunu ileri süren Orta Asyalı Türk bilgini kimdir? Dünyanın yuvarlak olduğunu ileri süren Orta Asyalı Türk bilgini ve kısaca bilgiler yazımızda.

Dünya düz müdür yuvarlak mı? İnsanlığın var olduğu günden bu yana teknoloji çağına dek dünyamızın yuvarlak mı düz mü olduğu üzerinde tartışmalar yaşanmış ve iddiaları öne sürenler kendilerince birçok delille bu iddialarını ispatlamaya çalışmışlar. Peki, Dünyanın yuvarlak olduğunu ileri süren Orta Asyalı Türk bilgini kimdir? Dünyanın yuvarlak olduğunu ileri süren Orta Asyalı Türk bilgini hakkında kısaca bilgiler yazının detayında.

Dünyanın yuvarlak olduğunu ileri süren Orta Asyalı Türk bilgini kimdir?

Dünyanın yuvarlak olduğunu ileri süren Orta Asyalı Türk bilgini El-Birûnî'dir.

El-Birûnî kimdir? Kısaca...

Bîrûnî (4 Eylül 973 - 13 Aralık 1048). İslam'ın Altın Çağı'ndaki çalışmaları ile bilinen hezârfen. Tam adı Ebu Reyhan Muhammed bin Ahmed el-Birûnî'dir.

Batı dillerinde adı Alberuni veya Aliboron olarak geçer. Gökbilim, matematik, doğa bilimleri, astronomi, coğrafya ve tarih alanındaki çalışmalarıyla tanınır.

Bîrûnî, Orta Asya'da tarihi bir bölge olan Harezm'de doğdu. Küçük yaşta babasını kaybetti. Harezm'de Afrigoğulları (Âl-i Irak) hanedanı tarafından korundu, sarayda matematik ve astroloji eğitimi aldı. Buradaki hocaları İbn-i Irak ve Abdussamed bin Hakîm'dir. Bu dönemde daha 17 yaşındayken ilk kitabını yazdı. Harezm, Me'mûnîler hanedanının yönetimine girince Bîrûnî de İran'a giderek bir süre burada yaşadı. Daha sonra ise Ziyârîler tarafından korunmaya başlandı. El Âsâr'ul Bâkiye adlı kitabını Ziyârîlerin sarayında yazmıştır. İki yıl da burada çalıştıktan sonra memleketine geri döndü ve Ebu'l Vefâ ile gökbilim ve astroloji üzerine çalışmaya başladı.

1017'de Gazneli Mahmut, Harezm'i zapt ettiğinde Birûnî de Gazne şehrine gelerek burada Gazneliler'in himayesine girdi. Sarayda büyük itibar gördü ve Gazneli Mahmut'un Hindistan seferine katıldı. Burada Hint bilim adamlarının dikkatini çekti ve Hint ülkesi alınınca da Nendene şehrine yerleşerek bilimsel çalışmalarına burada devam etti. Sanskritçeyi öğrenerek Hint toplumunun yaşamı ve kültürü üzerine çalıştı.

Buradan tekrar Gazne şehrine döndü ve yaşamının geri kalan kısmını bu şehirde tamamladı. Bu dönem Bîrûnî'nin en verimli zamanı sayılmaktadır. Uzun zamandır hazırladığı Tahdîdu Nihâyet'il Emâkin adlı eserini bu döneme denk gelen 1025 yılında yayınladı. Astronomi üzerine yazdığı Kanûn-i Mes'ûdî adlı eserini Gazneli Mahmud'un oğlu Sultan Mesud'a ithaf etmiştir. Birûni 13 Aralık 1048 yılında ölmüştür.

Genel görüş Birûni'nin İrani kökenli olduğu yönündedir. Bununla beraber bazı kaynaklarda Türk kökenli olduğu ya da olabileceği belirtilmektedir.

22 Eyl 2021 - 20:43 - Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Diriliş Postası Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Diriliş Postası hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Diriliş Postası editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Diriliş Postası değil haberi geçen ajanstır.