İsmail Çoktan / ÖZEL

İran: Guterres'in Gazze çağrısına kayıtsız kalınması küresel güvenliğin çökmesine yol açar İran: Guterres'in Gazze çağrısına kayıtsız kalınması küresel güvenliğin çökmesine yol açar

İsrail’in Gazze’ye sürdürdüğü bombardıman ve askerî operasyon 42’nci gününü geride bırakırken 12 bine yakın sivil bombardımanlarda yaşamını yitirdi. Saldırılara, Hamas’ı yok etme hedefiyle başlayan İsrail, 42 günde bu hedefe yaklaşamazken esirleri de kurtaramamasından dolayı iç kamuoyunun tepkisini çekiyor. İsrail’in saldırılarından dolayı 1,4 milyona yakın sivil, Gazze’nin güneyine sığındı. İsrail yönetimi, söz konusu bölgenin güvenli olduğunu iddia etse de buraları defalarca bombaladı.

GÜNEY BÖLGESİ HEDEFTE

Savaşın 42 gününde konuşulan senaryolar içinde İsrail’in Gazze’yi işgal etme ihtimali öne çıkıyor. Ancak, sivillerin tehcir edildiği güney bölgesinin akıbetinin ne olacağına dair İsrail tarafında net bir karar alınmış değil. Gazze’nin güneyindeki Han Yunus bölgesi, operasyonların başından beri en yoğun hedef alınan bölgelerden biri oldu. Han Yunus’taki Kudüs Hastanesi, günlerce süren bombardımanlar yüzünden kullanılamaz hâle geldi. Hastane, Kızılay ve Kızılhaç’ın yoğun çalışmaları sonucunda çarşamba günü tahliye edilebildi.

HALEVİHEDEF GÖSTERDİ

Han Yunus üzerinde uçuş yapan İsrail uçakları ise önceki gün sivillerin bölgeyi tahliye etmesini içeren uyarı mesajları attı. İsrail Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi, dün Gazze’nin kuzeyindeki kuvvetleri ziyaret ettiği sırada, “Kuzey Gazze Şeridi’ndeki askerî sistemi ortadan kaldırmaya yaklaştık. Biz anladığımız kadarıyla diğer alanlara devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı. Halevi’nin bu açıklamasına karşılık İsrail kuvvetlerinin, Gazze’nin kuzeyindeki tarlalarda ve deniz kıyısındaki Şifa Hastanesi’nin de bulunduğu sınırlı yerleşim yerlerinde kontrol sağlayabildiği görülüyor. Hamas’ın askerî kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, şu ana kadar süren çatışmalarda, yaklaşık 60 İsrail askerini öldürdüğünü ve 120’yi aşkın askerî araç ve tankı imha ettiğini ilan etti.