İsmail Çoktan / ÖZEL HABER

Casus savaşı: CIA, Rusya-Ukrayna savaşında Ukrayna istihbaratına destek mi sağladı? Casus savaşı: CIA, Rusya-Ukrayna savaşında Ukrayna istihbaratına destek mi sağladı?

NUSEYRAT Kampı’nda yaşayan dokuz kişilik Hammad ailesinin geçimini eczacılık yaparak sağlayan Mervan Hammad, yaşadıklarını Diriliş Postası’na anlattı. 19 Kasım’da mahallesindeki evleri hedef alan İsrail bombardımanı nedeniyle dokuz kişilik ailesinin yaralandığını ifade eden Hammad, “Hepimiz hafif ya da ağır yaralandık. Annem hareket edemeyecek hâlde, küçük kız kardeşim ise dizlerinde oluşan kırıklar yüzünden ayağa kalkamıyor” dedi.

“İLAÇLARIN HEPSİNİ DAĞITTIM”

Olanakların kısıtlı olması nedeniyle hastanede tutulmadıklarını belirten Hammad, savaş sonrası iş imkânlarının kapanması ve yaralanmaları nedeniyle çalışamadıklarını ve eve herhangi bir gelir sağlayamadığını söyledi. İsrail’in Nuseyrat Kampı’nı hedef alan bombardımanlarında eczanesinin kısmen zarar gördüğünü belirten Hammad, “Bombardımanların ardından eczaneyi açtım ve mahallede yaşayanlara istedikleri ilacı alabileceklerini söyleyerek tüm ilaçları dağıttım” diye konuştu. Gazze’deki ilaç sektörünün bombardımanlar nedeniyle tamamen felç olduğunu dile getiren Hammad, “Savaşın başlamasıyla birlikte hem Gazze’ye ilaç girişi kısıtlandı hem de tedarikçiler savaş şartları ve araçlarına benzin bulamamaları nedeniyle ilaç dağıtamaz oldu” ifadelerini kullandı.

“BEBEĞE İSİM VEREMEDİK”

Hammad, kendisi gibi 26 yaşında olan eşi Alaa’nın yakın zamanda savaş şartları içinde doğum yaptığını ve doğumun hemen ardından kendisini daha güvenli bir yer olan Gazze’nin güneyindeki Refah’a göndermek zorunda kaldığını belirterek eşiyle irtibat kuramadığını aktardı. Hammad, yenidoğan çocuğuna isim bile veremediklerini ve çocuğun kimliğini çıkaramadıklarını söyledi. Savaş şartları nedeniyle ailesinin geçim kapısının kapandığını dile getiren Mervan Hammad, yaşanan yıkım nedeniyle iş imkânı olmadığını ve şu ana kadar aileye hiçbir insani yardımın da ulaşmadığını belirtti.

“AİLEME KAVUŞMAK İSTİYORUM”

Ailesiyle birlikte güven içinde yaşamak istediğini ifade eden Hammad, “Bizler artık güven içinde yaşamak istiyoruz. Eşim ve çocuklarıma kavuşmak istiyorum” ifadelerini kullandı. İsrail’in Gazze’ye yönelik 48 gün devam eden hava ve kara saldırıları, 15 bin sivilin yaşamını yitirmesine, 40 bin sivilin yaralanmasına ve Gazze’deki binaların yüzde 51’inin kısmen ya da tamamen tahrip olmasına sebep olmuştu. BM, Gazze’ye giren insani yardımların, ihtiyacı karşılamaktan çok uzak olduğunu açıklamıştı.

Editör: Vildan A.