Yozgat Valiliği, Yozgat Belediye Başkanlığı, Bozok Teknopark ile Sorgun İŞGEM tarafından desteklenen ve Yozgat Bozok Üniversitesi Erdoğan Akdağ Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen yarışmanın finalinde, dereceye giren gençlerin yenilikçi fikirleri ödüllendirildi.

Final programına katılan Vali Mehmet Ali Özkan ve protokol üyeleri finale kalan projelerin prototip sergisini gezdi. Programın açılış konuşmasını ORAN Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri İbrahim Ethem Şahin yaptı. Şahin, Genç Fikirler Fabrikası yarışmasının amacı hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

Cumhuriyetin Yüzüncü yılında da ümit ve cesaretle yol yürümeye devam ettiklerini belirten Yozgat Valisi Mehmet Ali Özkan, “Yozgat Bozok Üniversitesi öğrencileri olarak sizler çok şanslısınız. İnançlı, dirayetli ve gençlerin önünde yürüyen bir rektörünüz var. Bunun yanı sıra yerelde de bizlerle yürüyen ve bizlere her türlü desteği veren yerel idarecilerimiz var. Bu yolda sizlerin dinamizminize, fikirlerinize ihtiyacımız var. Fikirleriyle, projeleriyle katkı sağlayan gençlerin sayısını çoğaltırsak bu milletin, Anadolu’nun karşısında hiçbir güç duramayacaktır” dedi.

Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse ise yaptığı konuşmada geleceğin mimarları olan gençlerin fikirlerinin hayat bulduğu anlamlı bir programda olmaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek ödül alan gençleri tebrik etti.

Beşiktaş’ta Boğaz manzaralı sosyal tesis hizmete açıldı Beşiktaş’ta Boğaz manzaralı sosyal tesis hizmete açıldı

Göreve başladıkları günden itibaren Yozgat Valiliği himayesinde kentte yeni araştırma modelleri ve üretime yönelik kalkınma palanları çerçevesinde çalışmalar yürüttüklerini belirten Yozgat Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Evren Yaşar da, “Bugün gurur kaynağı gençlerin fikirlerini ürüne dönüştürdüğüne hep birlikte şahit oluyoruz. Yozgat’ta üniversitenin lokomotifi olduğu araştırma modelinin geliştirilmesinde ve kalkınma planlarında gençlerin yürütücülüğünde yeni projelerin yer alacağı bir sürece evriliyoruz. Projeye katılma cesareti gösteren genç bilim insanlarına çok teşekkür ediyorum. Yozgat Bozok Üniversitesi olarak gençlerin proje ve girişimcilik noktasında destekçisi olacağız. Bu anlamlı projenin hayata geçirilmesinde emeği geçen tüm paydaşlara teşekkür ediyorum.” dedi.

Toplamda 35 projenin değerlendirildiği yarışmada finale kalan 5 proje ödüllendirildi. Ödül töreninin ardından program sona erdi.

Kaynak: iha