DEMET İLCE / MUHABİR

İyi haber şu ki kahvaltı, öğününüze şişkinliği azaltmaya yardımcı olabilecek bazı malzemeleri dahil etmek için harika bir zamandır.

Muz hassas midelere iyi gelir

Muzların sabahları daha iyi hissetmenize yardımcı olabileceği ortaya çıktı. Beslenme uzmanları bunun neden olduğunu kolayca açıklıyor.

İlk olarak uzmanlar, muzların düşük FODMAP içeriğine sahip meyveler (fermente edilebilir oligosakaritler, disakkaritler, monosakaritler, polioller) olduğunu söyledi. Bu, eğer hassassa midenizi rahatsız etme olasılıklarının daha düşük olduğu anlamına gelir. Ayrıca muzda sindirime iyi gelen çok miktarda lif bulunur. Lif, bağırsaklarınızın düzenli kalmasına yardımcı olur ve şişkin hissetmenize neden olabilecek kabızlığı önler. Muz yemek aynı zamanda kendinizi tok hissetmenizi de sağlayabilir, dolayısıyla günün ilerleyen saatlerinde çok fazla yemek yeme olasılığınız azalır.

Muz su tutulmasını azaltır

Muzla ilgili bir diğer harika şey de potasyumla dolu oldukları için şişkinliği önlemeye ve azaltmaya yardımcı olabilmeleridir. Uzmanlar, potasyumun vücuttaki sodyum seviyelerini kontrol etmeye yardımcı olduğunu, bunun da su tutulmasını ve şişkinliği azaltabileceğini söylüyor. Hepsi bu kadar da değil; muzda ayrıca genel sindirim sağlığını destekleyen B6 vitamini gibi önemli besinler de bulunur.

Özetle, sabahları bir muz yemek sindirim sisteminize iyi gelebilir ve şişkin midenizi rahatlatabilir. Bağırsaklarınızın takdir edeceği lezzetli ve besleyici bir yemek için birazını bir kase lif dolu yulaf ezmesine bile atabilirsiniz.

Muz yemenin de bir sınırı var

Çok fazla muz yememek iyi bir fikir; belki de günde bir veya iki tane en iyisidir. Çok fazla yemek, karbonhidrat ve şeker içerdiğinden kilo almanıza neden olabilir.

Denge için diyetinizin farklı meyve ve sebzelerden oluşan bir karışım içerdiğinden emin olun. Çok fazla muz veya potasyum içeriği yüksek diğer yiyecekleri yerseniz, vücudunuzda çok fazla potasyum bulunmasına neden olabilir. Buna zayıflığa, yorgunluğa, uyuşukluğa veya karıncalanmaya neden olan hiperkalemi denir.

Avokado tostu kahvaltı için en iyi seçim olmayabilir ve bunun nedeni her iki kısımdır. Avokadoda B vitaminleri ve antioksidanlar gibi iyi şeyler bulunur ancak kahvaltı için önemli olan protein açısından yüksek değildir. Protein size enerji verir ve daha uzun süre tok hissetmenizi sağlar. Yeterince protein içermeyen bir kahvaltı sizi hızla tekrar acıktırabilir ve sağlıksız şeyler atıştırmak isteyebilirsiniz.

Kavrulmuş sarımsağın sağlık üzerindeki mucizevi etkisi Kavrulmuş sarımsağın sağlık üzerindeki mucizevi etkisi

Ekmeğin türü de önemli. Beyaz ekmek rafine tahıllardan yapılır ve lif içermez, bu da midenize ve sindiriminize iyi gelir. Bir dilim tam tahıllı ekmek kadar lif almak için yaklaşık 8 dilim beyaz ekmek yemelisiniz. Yani beyaz tost hızla sindirilir ve kısa süre sonra tekrar acıkabilirsiniz.

Mide sağlığımız söz konusu olduğunda dikkatli ve dikkatli olmak zorunludur, çünkü her gıda maddesi kendi çelişkilerini ve sindirim sistemimiz üzerinde potansiyel etkilerini taşır.

Editör: Demet İlce