Yılda iki kez zam alan emekli ve memur Ocak'ta yapılacak zammı bekliyor. Asgari ücrete yapılan yüzde 49'lluk zamdan sonra emekli ve memur yılın ilk zammının ne olacağını merakla bekliyor. Öngörülen ve masadaki oransa yüzde 50. Emeklilerde ise refah payı beklentisi de hakim.

TÜİK verilerine göre temmuz, ağustos, eylül, ekim ve kasım aylarını kapsayan 5 aylık dönemdeki enflasyon yüzde 33,65 olarak gerçekleşti. Bu oran, SSK ve Bağ-Kur emeklileri için 5 aylık geçerli zammı ifade ediyor. Çalışan ve emekli memurlar ise 5 aylık verilere göre, toplu sözleşme zammının üzerine, en az yüzde 26’lık zamma hak kazandı.

Memur ve memur emeklileri ocak ayında yüzde 15 de toplu sözleşme zammı alacak. Böylece, 5 aylık verilerle zam, SSK ve Bağ-Kur emeklileri için yüzde 33, memur ve memur emeklileri için yüzde 44 oldu. Memur ve emeklilerin kesin zammı, 2024 yılbaşında, aralık ayına ilişkin enflasyon verilerinin açıklanmasıyla ve 2023’ün ikinci 6 ayına ilişkin TÜFE oranlarının netleşmesiyle belli olacak.

Yıl sonu enflasyonunun yüzde 65 düzeyinde gerçekleşmesi halinde, SSK ve BAĞ-KUR emekli aylıklarına ocak ayında yüzde 36’nın üzerinde, memur ve emekli memur maaşlarına ise yüzde 50’ye yaklaşan oranda zam yapılacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan da geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, “Enflasyon farkı ile birlikte 2024 Ocak ayında memur maaşlarının yüzde 50 civarında artacağı tahmin edilmektedir” demişti.

Ramazan öncesi yüzde 20 zam geldi! Fırsatçılar boş durmuyor Ramazan öncesi yüzde 20 zam geldi! Fırsatçılar boş durmuyor

Editör: Nusret Odabaş