ABD'de Pazartesi gerçekleştirilen 16 milyar dolarlık 20 yıllık tahvil ihracında talebin beklenenden fazla olması tahvil piyasalarında satış baskısını artırırken, küresel piyasalarda altın fiyatları 2 bin dolara yaklaştı.

Dolar/TL kuru ve spot piyasada altının onsu üzerinden yapılan hesaplamaya göre gram altın 1.845 TL ile tüm zamanların en yüksek seviyesini test etti.

Yatırımcılar yeniden uzun vadeli tahvillere yöneliyor

Söz konusu ihracın ardından ABD'nin 10 yıllık tahvil faizi yüzde 4,39'la yaklaşık son bir ayın en düşük seviyesine yakın seyretti. Yatırımcılar yeniden uzun vadeli tahvillere yönelse de Orta Doğu'da azalan jeopolitik gerilimler altın üzerinde baskı oluşturmaya devam ediyor.

Bakan Yumaklı, Manisa'daki serada üzüm kesti Bakan Yumaklı, Manisa'daki serada üzüm kesti

ABD Başkanı Joe Biden Pazartesi günü yaptığı açıklamada, İsrail ve Hamas'ın bir grup rehineyi serbest bırakma konusunda anlaşmaya vardıklarını açıklamıştı. Bu açıklama altında savaş riskinin getirdiği primde gerilemeye yol açmıştı.

Altın fiyatlarında yukarı yönlü baskı devam ediyor

Altının ons fiyatı, ABD'de gerçekleştirilen tahvil ihracından sonra 1.920 doların üzerine çıkarken, gram altın da 1.845 TL ile rekor tazeledi. Altın fiyatlarında yukarı yönlü baskının devam etmesi bekleniyor.