Altın fiyatları, güne yükselişle başladı ve gram altın 2 bin 12 liradan işlem görüyor. Çeyrek altın 3 bin 370 liradan, cumhuriyet altını ise 13 bin 730 liradan satılıyor.

Dolar/TL ise güne yükselişle başlamasının ardından 30,4560 seviyesinde işlem görüyor.

Altın Fiyatını Neler Etkiliyor?

TCMB: Enflasyonda belirgin ve kalıcı bozulma olursa politika sıkılaştırılacak TCMB: Enflasyonda belirgin ve kalıcı bozulma olursa politika sıkılaştırılacak

Analistler, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz indirimlerine öngörülenden daha geç başlayabileceğine yönelik ihtimallerin altın fiyatları üzerinde etkili olduğunu belirtiyor. Ayrıca, ABD'de bugün açıklanacak tarım dışı istihdam verisinin yatırımcıların odağına yerleştiğini ve verinin açıklanmasıyla birlikte piyasalarda oynaklığın artmasının olası olduğunu kaydediyor.

Dolar/TL Kuru Sabit

Dolar/TL kuru, güne yükselişle başlamasının ardından 30,4560 seviyesinde işlem görüyor. Analistler, ABD'de açıklanan makroekonomik verilerin karışık sinyaller vermeyi sürdürdüğünü ve para piyasalarındaki fiyatlamalarda Fed'in martta faiz indirimlerine başlayabileceğine yönelik tahminlerin yüzde 35 seviyesinde olduğunu belirtiyor.

Piyasalarda Neler Oluyor?

·        Tahvil piyasalarında alış ağırlıklı seyir üst üste dördüncü işlem gününe taşınırken, ABD'nin 10 yıllık tahvil faizindeki 10 baz puanlık gerileme dikkat çekiyor.

·        Altının ons fiyatı, tahvil faizlerindeki gerilemeden de aldığı destekle 2 bin 55 dolar seviyesinden 2 Ocak'tan bu yana en yüksek kapanışını gerçekleştirdi.

·        Analistler, bugün yurt içinde veri gündeminin sakin olduğunu, yurt dışında ise ABD'de istihdam raporu, Michigan Üniversitesi tüketici güven endeksi ve fabrika siparişleri verilerinin takip edileceğini belirtiyor.

Teknik Analiz

·        Altının ons fiyatında 2 bin 70 ve 2 bin 80 dolar seviyelerinin direnç, 2 bin 40 ve 2 bin 30 dolar seviyelerinin destek konumunda olduğu belirtiliyor.

·        Dolar endeksinde ise 102,5 ve 102 puan seviyelerinin destek, 104 ve 105 puanın direnç konumunda olduğu kaydediliyor.

Muhabir: Pınar KARAHAN