Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

17 Ağustos 1999 İstanbul depremi kaç şiddetinde olmuştu ve kaç saniye sürdü?

Elazığ'da Sivrice'de 24 Ocak Cuma günü saat 20.55'te meydana gelen ve merkez üssü Sivrice ilçesi olan 6,8 büyüklüğündeki depremin üzerinden 2 gün geçti. Elazığ depreminde toplamda 38 kişi hayatın kaybetti. Bununla birlikte vatandaşlar, Türkiye'nin en büyük depremlerinden biri olan 17 Ağustos depremi akıllardan çıkmıyor. Vatandaşlar,  17 Ağustos 1999 İstanbul depremi kaç şiddetinde olmuştu ve kaç saniye sürdü? sorularına cevap arıyor. İşte detaylar..

17 Ağustos 1999 İstanbul depremi kaç şiddetinde olmuştu ve kaç saniye sürdü?

Türkiye Elazığ depreminin yaralarını sarmaya çalışıyor. Tüm Türkiye depremin acısını derinden hissediyor. Merkez üssü olan Elazığ Sivrice olan depremden, Malatya da etkilendi. Vatandaşlar, Elazığ Malatya depremi sonrası Türkiye’de yaşanan depremlerle ilgili araştırmalara devam ediyor. Bu bağlamda ülkemizin en büyük acılarından biri olan 17 Ağuştos depremi ile ilgili ayrıntılar araştırılıyor. Peki,  17 Ağustos 1999 İstanbul depremi kaç şiddetinde olmuştu ve kaç saniye sürdü? İşte o ayrıntılar…

17 AĞUSTOS 1999 İSTANBUL DEPREMİ

Türkiye’nin yakın tarihinin en büyük felaketi olarak gösterilen 17 Ağustos Depremi’nin 20’nci yıldönümü yaklaşıyor.

1999 yılında 16 Ağustos’u 17 Ağustos’a bağlayan gece meydana gelen 7.4 büyüklüğündeki yer sarsıntısı, Türkiye tarihinin en büyük ikinci depremi olarak kayıtlara geçti.

Merkez üssü Gölcük olan deprem, Marmara Bölgesi’nin genelinde hissedildi.

Kuzey Anadolu Fay Hattı’nın kırılmasıyla meydana gelen deprem, İstanbul, Bolu, Bursa, Eskişehir, Kocaeli, Sakarya ve Yalova’da can ve mal kaybına neden oldu.
Türkiye’nin kuzey bölgelerden boydan boya geçen Kuzey Anadolu Fay Hattı’nın batı bölümünde meydana gelen deprem, 17 Ağustos 1999 Salı günü saat 03:01’de başladı ve 45 saniye sürdü.

Depremin merkez üssü İzmit’in Gölcük ilçesi olarak açıklandı. Büyüklüğü de Richter ölçeğine göre ABD Jeolojik Araştırmalar Merkezi (USGS) tarafından 7.6; Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi tarafından ise 7.8 olarak ölçüldü.

Resmi rakamlara göre, depremde 18 bin 373 kişi hayatını kaybetti, 48 bin 901 kişi de yaralandı. 5 bin 840 kişi de kayboldu.

Ancak bölge halkı, can kaybının çok daha yüksek olduğunu öne sürüyor. Resmi olmayan kaynaklar, can kaybının 50 bin civarında olduğunu iddia ediyor.