Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

2019 çeyiz parası nedir, ne kadar? Çeyiz parasını kimler alabilir?

Yetim maaşı alan kız çocuklarına yardım olarak yapılan ve bir defaya mahsus olarak ödenen çeyiz parası konusu internette en çok sorulan sorular arasında yer alıyor. Evlenecek olan ve yetim maaşı alan kızların merak ettiği çeyiz parası konusunu araştırdık. Peki, 2019 çeyiz parası ne kadar? Çeyiz parasını kimler alabilir? İşte detaylar...

2019 çeyiz parası nedir, ne kadar? Çeyiz parasını kimler alabilir?

Evlenecekler merakla çeyiz parasının ne kadar olduğunu sorguluyor. Yetim aylığı alan kız çocuklarının bir kereye mahsus olarak aldıkları çeyiz parası ne kadar? sorusu gündemde dolaşmaya başladı. Vatandaşlar ve yeni evlenecek olan kızların merak ettiği 2019 çeyiz parası ne kadar? Çeyiz parasını kimler alabilir? İşte detaylar…

ÇEYİZ PARASI NEDİR, NE KADAR?

SGK’dan ölüm aylığı alan kız çocukları, evlenirlerse aylıkları kesilir. Ancak evlendiği için aylığı kesilen kız çocuklarına ölüm aylığının iki yıllık tutarı kadar evlenme ödeneği, yani halk arasında bilinen adıyla çeyiz parası ödenir.

Çeyiz parasına ilişkin pek çok detay maalesef bilinmiyor.

POZİTİF AYRIMCILIK OLARAK AYLIK KESİLMİYOR

Annesi veya babasından dolayı ölüm aylığı alan kız çocuklarının aylıkları, erkek çocuklardaki gibi belirli bir yaşı geçince kesilmez. Sosyal güvenlik sisteminde bu anlamda kadınlara pozitif ayrımcılık tanınmaktadır.

Kız çocuklarının anne veya babasından aldığı ölüm aylıkları belirli bir yaşa gelince değil, evlenmeleri halinde kesilir. Kız çocuğu evlenirse aylık almaya devam edemez, ancak evlendiği tarihte yazılı olarak talep ederse ölüm aylığının iki yıllık tutarı çeyiz parası olarak kendisine ödenir.

Bu noktada önemli olan SGK’dan yazılı olarak çeyiz parasının talep edilmesidir. Kız çocuğu yazılı olarak talep etmezse SGK otomatik olarak çeyiz parası vermez.

İKİ KARDEŞ SÖZ KONUSUYSA…

Anne veya babadan iki kız çocuğunun ölüm aylığı alıyor olması ve bu iki kız çocuktan birisinin evlenmesi nedeniyle çeyiz parası alarak aylığının kesilmesi halinde, ölüm aylığı almaya devam edecek olan kız çocuğunun ölüm aylığı oranı artacaktır.

Ancak aylık almaya devam edecek kız çocuğunun aylık miktarı, evlenme ödeneği ödenen sürenin sonunda artacaktır. 1 Ocak 2016 tarihinde kız kardeşi evlenen ve bu tarihten sonra aylık alan tek çocuk olarak kalan kız kardeş, 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren ilgili yasa hükümlerine göre yeniden belirlenen oranda aylık alabilecektir. Dolayısıyla ölüm aylığının miktarı çeyiz parası ödenen dönemin bitiminden itibaren artacaktır.

ÇEYİZ PARASI NE KADAR?

Kız çocuklarına ödenen çeyiz parasının miktarı, kendilerine ödenen ölüm aylığının iki yıllık tutarı kadardır. Örneğin 500 TL ölüm aylığı alan kız çocuğuna ölüm aylığının iki yıllık tutarı olan 12 Bin TL çeyiz parası ödenir. Çeyiz parası evlendiği için aylığı kesilen kız çocuğuna peşin olarak ödenir. Bu parayla kız çocuğunun evlilik sürecindeki masraflarının karşılanması hedeflenir.

DUL EŞ TEKRAR EVLENİRSE…

Çeyiz parası yalnızca ölüm aylığı almakta olan kız çocuklarına ödenmektedir. Vefat eden eşinden dolayı aylık almakta olan dul eşin yeniden evlenmesi halinde kendisine çeyiz parası ödenmez. Dolayısıyla dul aylığı alan kişiler evlendiklerinde aylıkları kesilir ve çeyiz parası alamazlar.

Kaynak : Ntv