Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Pastırma sıcakları ne zaman bitecek? Meteoroloji açıklama yaptı mı?

Kış aylarına girdiğimiz halde birkaç gündür sıcak hava vatandaşları terleme noktasına getirdi. Peki yurdumuzda 6 Kasım hava durumu nasıl? Sıcaklar ne zaman bitiyor? Vatandaşların merak ettiği sorulara cevap veriyoruz. Peki, 6 Kasım Çarşamba hava durumu nasıl olacak? Pastırma sıcakları ne zaman bitecek? İşte detaylar...

Pastırma sıcakları ne zaman bitecek? Meteoroloji açıklama yaptı mı?

Kış aylarına girdiğimiz halde birkaç gündür sıcak hava vatandaşları terleme noktasına getirdi. Peki yurdumuzda 6 Kasım hava durumu nasıl? Sıcaklar ne zaman bitiyor? Her yıl özellikle Kasım ayının başında kendisini gösteren pastırma sıcakları bu yıl da etkisini sürdürüyor. Konuyla ilgili araştırma yapan vatandaşlar bu sıcak havaların daha ne kadar süreceğini merak ediyor. Uzmanlar mevsim sıcaklıklarının bir süre daha devam edeceğini belirtirken, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Toros pastırma sıcaklarının daha ne kadar süreceği konusunda bilgiler verdi. Peki, pastırma sıcakları ne zaman bitecek? Detaylar haberimizde…

METEOROLOJİDEN KUVVETLİ RÜZGAR VE SİS UYARISI

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre; Kıyı Ege ile Batı Karadeniz’in iç kesimlerinin parçalı yer yer çok bulutlu, bu akşam ilk saatlerde Kastamonu çevrelerinin kısa süreli olmak üzere hafif sağanak yağışlı, diğer yerlerin parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Bu gece ve yarın (Çarşamba) sabah saatlerinde Marmara, İç Ege, İç Anadolu’nun kuzey ve batısı, Batı Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun doğusunda yer yer sis ve pus hadisesi bekleniyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan duyuruya göre, yarın ülke genelinde yağış beklenmiyor. Hava, ülkenin batı kesimlerinde parçalı ve yer yer çok bulutlu, diğer yerlerde az bulutlu ve açık olacak. Rüzgarın, Marmara’nın batısında güneybatı yönlerden yer yer kuvvetli eseceği öngörülüyor. Marmara, İç Ege, İç Anadolu’nun kuzeyi, Doğu Anadolu’nun doğusu ve Karadeniz’in iç kesimlerinde sabah ve gece saatlerinde yer yer pus ve sis görüleceği tahmin ediliyor.

PASTIRMA SICAKLARI NE ZAMAN BİTECEK?

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Toros, “sonbaharda havaların soğumasının ardından yaşanan güneşli sıcak günler” anlamına gelen ve “pastırma sıcaklıkları” olarak da ifade edilen “pastırma yazı”nın genellikle ekim ayının sonları ve kasım ayının başlarında görüldüğünü söyledi.

Bazı yıllar hiç yaşanmazken bazen de yılda birden fazla olan pastırma sıcaklarının geçen yıl ekimde etkili olduğunu vurgulayan Hüseyin Toros, pastırma yazında, yüksek basınç etkisiyle gündüzlerin güneşli ve mevsim normallerine göre sıcak, gecelerin ise ayaz sebebiyle soğuk olduğunu kaydetti.

Prof. Dr. Toros, ülke genelinin yarından itibaren yüksek basıncın etkisi altına gireceğini ifade ederek, “Türkiye genelinde 12 Kasım’a kadar devam edecek pastırma yazında, sıcaklıklar İstanbul’da gündüzleri 23-24 dereceye kadar çıkarken, gece ise 10-16 derece arasında seyredecek. Ülke genelinde de sıcaklıkların İç Anadolu Bölgesi dışında 20 derece civarında seyretmesi bekleniyor. Yüksek basıncın hakim olmasıyla gündüzleri sıcak olurken geceleri ayaz yaşanacak. Sabaha karşı ciddi soğuklar oluşabilir.” dedi.

PUSLU HAVA TEHLİKESİ

Toros, çöl bölgesinden sıcak hava geldiği için bazı yerlerde sabah saatlerinde havanın puslu olabileceğini, bunun da görüş mesafesini düşüreceği için sürücülerin dikkat etmesi gerektiğini söyledi.

DON RİSKİ UYARISI

Pazartesi gününden itibaren lodos etkisiyle çok yoğun olmamakla birlikte yurt genelinde çöl tozlarının etkili olabileceğini dile getiren Toros, geceleri ayaz etkisiyle havanın aşırı soğuması sonucu don tehlikesi oluşabileceğinden ziraat sektörünün de dikkat etmesi gerektiğini vurguladı.