Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Aliexpress’ten gelen kargodan corona – korona virüsü bulaşır mı? Çin’den sipariş vermek tehlikeli mi?

Çin'de ortaya çıkan ve kaynağı tam olarak belli olmayan Corona Virüsü dünyayı tehdit ediyor. Sosyal medyada yayılan bir görüntüye göre; Çin'den gelen kargodan corona virüsü çıkıyor ve sipariş veren kişiye bu virüs bulaşıyor. Bu bağlamda vatandaşlar, Aliexpress’ten gelen kargodan corona - korona virüsü bulaşır mı? Çin'de sipariş vermek tehlikeli mi? sorusuna yanıt aramaya başladı. İşte konuyla ilgili detaylar...

Aliexpress’ten gelen kargodan corona - korona virüsü bulaşır mı? Çin'den sipariş vermek tehlikeli mi?

Corona virüsün hızla yayılması ve ölümlere yol açması nedeniyle virüsle ilgili detaylı bilgiler merak ediliyor. Corona virüsü ile ilgili son olarak Çin’den yani Aliexpress’ten gelen kargodan corona virüsünün olabileceği iddiası sosyal medya yoğun olarak konuşuluyor. Konuyla ilgili araştırma yapan vatandaşlar, Aliexpress’ten gelen kargodan corona – korona virüsü bulaşır mı? Çin’de sipariş vermek tehlikeli mi? sorularının cevabını merak ediyor. Peki Aliexpress’ten gelen kargodan corona – korona virüsü bulaşır mı? Çin’de sipariş vermek tehlikeli mi? İşte ayrıntılar…

Ticaretin küreselleştiği günümüzde çok sayıda insan internet üzerinden sipariş vererek ürününü kargo yoluyla teslim alıyor. Çin de birçok siteden sipariş verilen ülkelerden biri. Bu durum, “Yeni tip corona virüs kargoyla da taşınabilir mi, Çin’den gelen paketlerden de virüs bulaşır mı?” sorularını akıllara getirdi.

ntv’ye konuşan İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Haluk Eraksoy bu soruya; “Koronaviruslar, diğer virüsler gibi, aktivitelerini ancak insan ya da hayvanların canlı hücreleri içinde sürdürebilirler. Virüsler kuru ortamlarda çok kısa bir sürede aktivitelerini yitirirler. Bu nedenle virüslerin nemli olmayan cansız nesnelerin yüzeyinde varlıklarını sürdürmeleri mümkün değildir” yanıtını verdi.

Yeni corona virüs enfeksiyonu olduğundan kuşkulanılan bir kişinin solunum yolu salgıları veya vücut çıkartılarının bulaşabileceği tüm yüzeylerin, standart çamaşır suyuyla (1:100 sulandırılmış) silinmesi gerektiğini söyleyen Doktor Haluk Eraksoy, “Belirgin bir kirlenme olduğunda ise 1:10 sulandırılmış çamaşır suyu kullanılmalıdır” dedi.

KARGOYU HAZIRLAYAN KİŞİDE YENİ CORONA VİRÜSÜ VARSA…

“Kargoyu hazırlayan kişinin enfekte olması paketin de mikrop taşıdığı anlamına gelir mi?” şeklindeki soruya Prof. Eraksoy’un yanıtı ise şöyle:

“Bazı bakteriler kuruluğa uzun süre dayanabilir ve canlılıklarını sürdürebilir. Virüsler ise hücre dışı kuru ortamlarda aktivitelerini çok çabuk yitirir. Bir virüs, infekte bir insanın çıkartılarıyla cansız bir eşyaya bulaştığı takdirde, aradan geçecek birkaç saat bile aktivitesini yitirmesi için yeterlidir. Böylece o virüs artık başka bir insana geçemez.”

CORONA VİRÜS SOLUNUM SALGILARIYLA BULAŞIYOR

Yeni corona virüsün, diğer corona virüsler gibi solunum salgılarıyla bulaştığı düşünülüyor. Hasta kişilerden öksürük, hapşırık, gülme, konuşma sırasında çevreye saçılan virüs içeren damlacıklar, sağlam kişilerin mukozalarına temas ederek bu kişilerin hastalanmasına neden oluyor.

Prof. Dr. Haluk Eraksoy, hastalığın bu şekilde insandan insana bulaşması için 2 metreden yakın temasın gerektiğini söyledi, “Bugüne kadarki bulgular yeni koronavirüsün insandan insana bulaşabildiğini göstermektedir. Ancak halen bulaştırıcılığın ne ölçüde olduğu bilinmemektedir. Salgının nasıl seyredeceğini belirleyen en önemli faktör virüsün insandan insana ne kadar kolay bulaşabildiği ve gerekli önlemlerin ne kadar başarıyla alınacağıdır. Bugünkü bilgiler ışığında yeni koronavirüsün et, süt, yumurta vb. ürünlerin yenmesiyle bulaşmadığı söylenebilir” değerlendirmesinde bulundu.