Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Asgari Ücret ve AGİ ne kadar oldu? 2020 Zamlı Asgari ücret ve AGİ ne zaman yatacak?

Yaklaşık 7 milyon çalışanı ilgilendiren Asgari Ücret zammı ve AGİ zammı belli oldu. Çalışanların en çok merak ettiği soru ise AGİ miktarı ve AGİ asgari ücrete dahil mi? soruları... Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, 2020'den itibaren geçerli olacak asgari ücretin 2 bin 324 lira 70 kuruş olduğunu açıklamasında belirtmişti. Peki Asgari Ücret ve AGİ ne kadar oldu? 2020 Zamlı Asgari ücret ve AGİ ne zaman yatacak? İşte detaylar...

Asgari Ücret ve AGİ ne kadar oldu? 2020 Zamlı Asgari ücret ve AGİ ne zaman yatacak?

Asgari ücret zammı belirlemek amacıyla 1 ay  süren görüşmelerin ardından 2020 yılında geçerli olacak asgari ücret oranları belirlenmişti.  Yaklaşık 7 milyon çalışanı ve ailelerini yakından ilgilendiren 2020 AGİ ücreti en çok araştırılan konular arasında yer almayı sürdürüyor. Asgari Geçim İndirimi (AGİ) maaşlara katkı sağlayan tutar, 2020 yılında artış gösterdi. Yani AGİ asgari ücrete dahil değil. Peki Asgari Ücret ve AGİ ne kadar oldu? 2020 Zamlı Asgari ücret ve AGİ ne zaman yatacak? İşte, AGİ ve Asgari ücret hakkında bilmek istediğiniz detaylar…

ASGARİ ÜCRET VE AGİ NE KADAR OLDU?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 2020’den itibaren geçerli olacak asgari ücretin 2 bin 324 lira 70 kuruş olduğunu açıkladı. Bu tutarın brütünün ise 2 bin 943 lira tekabül ettiğini belirtti.

Bakan Selçuk, evli ve üç çocuklu bir işçi için asgari ücretin ise 2 bin 479 lira 21 kuruş olduğunu dile getirirken “2020 yılında asgari ücret desteğini tüm işletmeler için 75 lira olarak sürdürmeye devam edeceğiz” dedi

AGİ NE KADAR OLDU?

Asgari ücretle birlikte Asgari Geçim İndirimi (AGİ) tutarı da yükseldi. Buna göre bekar ve çocuksuz bir çalışanın 2020 yılında 220.68 lira AGİ alacağı belirtildi.

TÜİK 2 BİN 331 LİRA ÖNERMİŞTİ

TÜİK’e göre asgari geçim tutarı 2 bin 331 lira. Ancak işçi sendikaları bunun kabul edilemeyeceğini vurguluyordu. Türk-İş, Hak-İş ve DİSK ortak ses yükseltti ve asgari ücrette alt sınırın 2020 yılı için en az 2 bin 578 lira olmasını istiyordu.

KARAR OY ÇOKLUĞUYLA ALINDI

Asgari ücret, yasa gereği 5’er işçi, işveren ve devlet temsilcisi olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından belirlendi. Bu komisyonda, işveren tarafını TİSK, işçi tarafını ise en fazla üyeye sahip konfederasyon olduğu için Türk-İş temsil ediyordu. Kararın oy çokluğu ile alındığı duyuruldu.

ZAMLI MAAŞLAR NE ZAMAN YATACAK?

Asgari ücrete yapılan zam oranları, çalışanların ocak maaşlarından itibaren geçerli olacak. Çalıştıkları ayı peşin olarak ay başında alanlar ocak ayı başında, çalıştıkları ayın sonunda maaş alanlar ise ay sonunda ya da şubat başında zamlı maaşlarını alacak.