Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Bamsı Beyrek gerçek mi? Kuruluş Osman dizisindeki Bamsı Beyrek’in tarihteki yeri nedir?

Diriliş Ertuğrul ile birlikte hayatımıza giren Bamsı Beyrek tiplemesi Kuruluş Osman dizisiyle birlikte vatandaşlar tarafından internet ortamında sorgulanmaya yeniden başlandı. Diriliş Ertuğrul dizisinde Ertuğrul Gazi'ye yakınlığıyla ünlenen Bamsı Beyrek kimdir? Tarihte Bamsı Beyrek diye birisi var mı? İşte, Bamsı Beyrek'in tarihteki yeri

Bamsı Beyrek gerçek mi? Kuruluş Osman dizisindeki Bamsı Beyrek’in tarihteki yeri nedir?

Diriliş Ertuğrul dizisiyle beraber vatandaşların ve dizi takipçilerinin en çok sevdiği karakterlerden biri olan “Bamsı Beyrek” karakteri Kuruluş Osman dizisiyle birlikte araştırılmaya devam ediyor. Diriliş Ertuğrul’da Ertuğrul Gazi’ye yakınlığıyla bilinen Bamsı Beyrek kimdir? Tarihte Bamsı Beyrek diye birisi var mı? Bamsı Beyrek’in tarihteki yeri ile ilgili detayları haberimizden öğrenebilirsiniz…

Tarihte Bamsı Beyrek diye birisi var mı?

İlk başta şunu belirtmek istiyorum: Diriliş Ertuğrul’da geçen Bamsı Alp karakteri senaryodur. Ertuğrul Bey zamanında değil çok çok önceden, Oğuz döneminde yaşamıştır. İzlediğimiz dizi de gerçek tarihimizden ilham alınarak yapılmıştır. Zaten yüzde yüz tarih olsa belgesel olurdu ve emin olun hiç izlenmezdi.

Bazıları Diriliş Ertuğrul’u eleştiriyor, dizide onlarca tarihe uymayan karakter var diye. Yahu kardeşim, adı üzerinde bu dizi, senaryo üzerine kuruludur. Tarihi yüzde yüz yansıtmak isteselerdi, tarih belgeseli çekerlerdi.

Sıkı bir Diriliş Ertuğrul takipçisi olarak Bamsı Beyrek’e hayat verdiklerinden dolayı rahatsız değil, aksine çok mutluyum. Böylelikle kimsenin uğramadığı mezarına akın oluyor bu sayede. Haydi o zaman Bamsı Beyrek’in hayatına geçelim.

Bamsı Beyrek kimdir? Tarihte Bamsı Beyrek diye birisi var mı? İşte hayatı

Bamsı Beyrek’in tarihteki yeri

İlk başta Türk destanları arasında çok büyük öneme sahip Dede Korkut Kitabı’na kısaca bir göz atalım. On iki destansı hikâye ve bir önsözden oluşan kitap, içerdiği hikayeler tarih boyunca dilden dile, anlatıcıdan anlatıcıya aktarılan birer sözlü gelenek ürünü fakat kulaktan kulağa aktarıldığından dolayı gerçek hâlinin dışına çıkmış olduğu söylenmekte.

15. yüzyılın ikinci yarısında yazıya geçirildiği tahmin edilen kitabın Oğuzların yaşam biçimlerinden, ekonomisine, inançlarından, giyinişlerine, beslenmelerinden içinde yaşadıkları doğaya kadar pek çok konuda bilgi sağlayan bir kaynak. Bu yüzden tarihimizde önemi büyük. Günümüze ulaşan iki el yazması nüshadan birisi Dresden Kütüphanesi’nde, birisi Vatikan Kütüphanesi’ndedir.

Kitapta birçok karakterin adı geçmekte. Biz bu içerikte çok uzatmadan hep duyduğumuz Bamsı Beyrek’e göz atacağız. Bey Böyrek, Bay Bura, Bey Birye, Beğ Beyreg, Bey Beyrek, Bay Börek, Bağ Böğrek gibi adlarla da bilinir. Ayrıca köken olarak bey-bay’dan gelmekte ismi ve “ululuk-asalet” anlamını içermekte)

Hikayelerin ana karakteri olan Salur Kazan’ın en yakın arkadaşıdır Bamsı Beyrek. Dostu, sırdaşıdır. Bu öyle bir dostluk ki Oğuzlar’ın iç savaşında Salur Kazan için kolunu kaybetmeyi göze almış bir adamdır Bamsı Beyrek. Kendisi İç Oğuz’dan, yine hikayedeki karakterlerden biri, beşik kertmesi eşi Banıçiçek ise Dış Oğuz’dandır.

Aslında taraf olmak istemez lakin Salur Kazan İç Oğuz’un başı olduğu için dostunun yanında yer alır. Dış Oğuz’un başı Aruz Koca hikayede Bamsı Beyrek’e tuzak kurar. Konuşmak için davet ettiği Bamsı Beyrek’i esir alır ve sağ kolunu keser.

Banıçiçek ile Bamsı Beyrek’in esir düşmesi sonucunda on altı sene ayrı kalırlar. Bu sürede Banıçiçek mecburen evlenmek zorunda kalır.Düğün günü Bamsı Beyrek gelerek Banıçiçek’i geri alır ve evlenirler.

Bamsı Alp (Beyrek) Mezarı

Bamsı Alp’ın mezarı Bayburt’un 2 km. doğusunda bulunan Erenli köyünün batısında , şehirden bakıldığında görülen bir tepe üzerindeki yapı Dede Korkut Hikayelerinde geçen en önemli kişilerden biri olan Bamsı Böyrek’e ait. Halk arasında ziyaret olarak da bilinen bu mezar ve sonradan ilave edilen dikdörtgen şeklinde bir taş binadan oluşmaktadır.