Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Boru değil S-400

Gelişi ve konuşlandırılması Türkiye ve dünya gündemini sarsan S-400 hava savunma sistemi füzeleri, ilk kez test atışına tabi tutuldu. Gayrı milli muhalefetin sistemin hiçbir zaman devreye alınamayacağını diline doladığı sürecin ardından gerçekleşen atış dosta güven düşmana korku saldı.

Boru değil S-400

Geçtiğimiz yıl Türkiye’nin hava savunma sistemini güçlendirmesi için Rusya’dan alınan S-400 füzeleri, ekim ayının ilk günlerinde test atışlarının yapılması için Sinop’a doğru yola çıkmıştı. S 400’ler, Sinop’a ulaştı ve ilk atış yapıldı. İlk test atışının ardından gökyüzünde oluşan duman an be an kaydedildi.

DUMAN BULUTU OLUŞTU

Cep telefonu kamerasına yansıyan görüntülerde, füzenin ateşlenmesinin ardından gökyüzünde oluşan duman bulutu dikkat çekti. Yaklaşık 10 gün sürecek test faaliyetleri için Türk Hava Kuvvetleri, 10 adet Banshee Hedef Uçağı tedarik etti. Bu hedef uçaklara yapılacak atışlar ile S-400’ün radar işlevselliği, hedef tespit ve takip yetenekleri, iletişim sisteminin kabiliyetleri ve komuta kontrol sisteminin performansı gözlenecek.

Türkiye’nin S-400’lerin satın alma girişimlerine başladığı dönemde, Amerika ve Avrupa’nın yanı sıra Türkiye’den de bazı isimler bu satın almaya karşı çıkmıştı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, S-400’leri gereksiz görürken İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, S-400’lerin depolarda küfleneceğini söylemişti. HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ise Türkiye’nin S-400’lere ihtiyacının olmadığını savunuyordu. Siyasi isimlerin yanı sıra S-400’e karşı çıkan muhalif gazeteciler de oldu. Nutuk kitaplarıyla ünlü Yılmaz Özdil, “Türkiye S-400’lerin fişini bile takamaz.” derken, Uğur Dündar “S-400’ler boru haline geldi.” demişti. Onların çömezi gazeteciler ise o günlerde yaptığı analizlerde S-400’lerin Türkiye’yi koruyamayacağını ifade
ediyordu.

Günün Manşetleri Günün Son Dakika Haberleri