Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Ceza indirimi ve İkinci yargı paketi ne zaman çıkacak? Af yasasında son durum ne?

Özellikle cezaevinde yakınları bulunanlar tarafından yakından takip ettiği af yasası olarak da bilinen ceza infaz indirimi gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. Peki, Ceza indirimi ve İkinci yargı paketi ne zaman çıkacak? Af yasasında son durum ne? 

Ceza indirimi ve İkinci yargı paketi ne zaman çıkacak? Af yasasında son durum ne?

TBMM’ye sunulması planlanan ‘İkinci Yargı Paketi’ üzerindeki çalışmalarını sürdüren AK Parti Grup Başkanvekilleri, AK Parti’li Adalet Komisyonu üyeleri, Adalet Bakanlığı bürokratları ve AK Parti’li hukukçu milletvekilleri konu hakkında toplantılarını gerçekleştirmeye devam ediyor. Peki, Ceza indirimi ve İkinci yargı paketi ne zaman çıkacak? Af yasasında son durum ne?

Meclis’e ayrı sunulması planlanan ‘İkinci Yargı Paketi’nin çalışmalarında gelinen son durum yeni yıla günler kala sıkça araştırılmaya başlandı.

İşte, af yasası ile ilgili ayrıntılar…

Binlerce mahkum ve mahkum yakınının merakla beklediği ‘İkinci Yargı Paketi’ çalışmalarının 2020’nin Ocak ayında Meclis’e sunulması planlanıyor. Ana hatları şekillenen infaz düzenlemesinde denetimli serbestlik süresi artırılacak. İşte, ceza infaz indirimi af yasasında son gelişmeler…

TBMM’ye sunulması planlanan ‘İkinci Yargı Paketi’ üzerindeki çalışmalarını sürdüren AK Parti Grup Başkanvekilleri, AK Parti’li Adalet Komisyonu üyeleri, Adalet Bakanlığı bürokratları ve AK Parti’li hukukçu milletvekilleri konu hakkında toplantılarını gerçekleştirmeye devam ediyor. AK Parti’li vekillerin üzerinde çalıştığı paketin, muhalefetin görüşüne sunulması bekleniyor. Ayrı paket olarak 2020’nin Ocak ayında Meclis’e sunulması planlanan infaz düzenlemesinin de ana hatları şekillenmeye başladı.

HANGİ SUÇLARI KAPSAMAYACAK?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla, terör suçları başta olmak üzere, kasten öldürme, işkence, cinsel saldırı, çocukların cinsel istismarı, uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti, suç işlemek amacıyla örgüt kurma, devletin güvenliğine karşı suçlar, anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, infaz indirimi kapsamı dışında kalacak.

İNFAZ DÜZENLEMESİNDE NELER OLACAK?

İnfaz düzenlemesi ile denetimli serbestlik süresi artırılacak. Şu anda 2 yıl olan denetimli serbestliğin üst sınırının 3 yıla çekilmesi bekleniyor. Bir diğer görüş ise aldığı cezanın 5’te 1’i oranında denetimli serbestlik. 20 yıl ceza alan biri için denetimli serbestlik süresinin 4 yıl olması öngörülüyor. İnfaz indiriminin kapsadığı suçlarda ise cezaevinde kalınacak süre 3’te 2’den yüzde 50’ye indirilecek. Yani 20 yıl ceza alan biri 10 yıl cezaevinde kalacak. 2 ila 4 yıl arasında hüküm giyenler, suç şekline göre 1 gün ile 1 ay arasında cezaevinde yatacak. İnfaz süresi, suçun şekline göre kısalacak. İnfazın değil, cezanın yarısı olacak şekilde düzenleme yapılacak.

YAŞLI VE KADINLARA EVDE İNFAZ

75 yaş ve üstünde olanlara evde infazın öngörüldüğü düzenlemede, kadınlara aldıkları hapis cezasına göre evde infaz verilmesi öngörülüyor. Ayrıca hamile kadınlar için de suçun 1 yıl ertelenmesi öngörülüyor. Denetimli serbestlik, yeniden düzenleniyor ve kademeli olarak düşünülen denetimli serbestlikle ilgili üç alternatifli öneri tartışılıyor.

Günün Manşetleri Günün Son Dakika Haberleri