Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Corona virüsü nedir? Corona virüsü nerede görüldü? Corona öldürür mü?

Dünya corona virüsü ile sarsıldı! Virüsün ortaya çıkmasıyla beraber tedirginlik hat safaya yükseldi. Corona virüsü ile ilgili yapılan resmi açıklamalarda yer alan rakama göre virüsten etkilenen insan sayısı 50 olarak belirtildi. Yabancı basına konuşan İngiliz bilim insanları virüsten etkilenenlerin sayısının 1700'e yakın olduğunu tahmin ettiklerini söyledi. Ayrıca, henüz netleşmeyen salgından ötürü iki kişinin ölümü de bu virüsle ilişkili olabileceği yönde bilim insanları tarafından araştırılıyor. Peki, Corona virüsü nedir? Corona virüsü nerede görüldü, öldürür mü?

Corona virüsü nedir? Corona virüsü nerede görüldü? Corona öldürür mü?

Tüm dünyada son birkaç gündür Corona Virüsü tedirginliği yaşanıyor. Virüsün ilk haberlerinin ortaya çıkmasıyla araştırmalar hız kazandı. Corona virüsü hakkında yapılan resmi açıklamalara göre, virüsten etkilenen insan sayısı 50 olarak açıklandı. İngiliz bilim insanlarının BBC muhabirine verdikleri demeçte virüsten etkilenenlerin sayısının 1700’e yakın olduğunun tahmininde bulundukları belirtiliyor. Ayrıca, henüz netleşmeyen salgından ötürü iki kişinin ölümü de bu virüsle ilişkili olabileceği yönde bilim insanları tarafından araştırılıyor. Peki, Corona virüsü nedir? Corona virüsü nerede görüldü, öldürür mü?

CORONA VİRÜSÜ NEREDE GÖRÜLDÜ, ÖLDÜRÜR MÜ?

Aralık ayında Çin‘in Wuhan şehrinde virüse bağlı solunum rahatsızlığından dolayı iki kişi öldü. Hastalık salgınları konusunda uzman olan Prof. Neil Ferguson, “Bir hafta öncesine kıyasla çok daha fazla kaygılıyım” dedi.

Virüsle ilgili araştırma Londra’daki Imperial College Küresel Salgın Hastalıklar Merkezi’nde yapıldı. Kurum bulgularla ilgili İngiliz hükümeti ile Dünya Sağlık Örgütü’nü uyardı. BBC’nin haberine göre, Corona virüsü çıkış noktası Çin’in Wuhan şehri. Ama Tayland’da iki ve Japonya’da da virüsle bağlantılı bir vaka görüldü.

Gazetecilere konuşan Prof. Neil Ferguson, “Beni endişelendiren de bu oldu. Wuhan’dan çıkan üç vakanın başka ülkelerde görülmesi, kayda geçirilenden çok daha fazla vaka olabileceğine işaret ediyor” dedi. Virüsle salgınının ne kadar yayıldığına dair kesin rakamlara ulaşmak imkânsız ama yerel nüfus verileri ile uçuş bilgilerine dair kayıtlar bir fikir verebilir.

Wuhan Uluslararası Havalimanı 19 milyon kişiye hizmet ediyor. Ama günde yalnızca 3.400 kişi uluslararası uçuyor. Araştırmanın yayımlanmadan önce internete konan bulgularına göre hesaplamalar, virüsle bağlantılı yaklaşık 1.700 vaka olduğuna işaret ediyor.

CORONA VİRÜSÜ NEDİR?

Üst solum yolu enfeksiyonlarına benzer belirtiler gösteren Corona virüsünün MERS ve SARS gibi türleri ölümcül olabilir. Bazı bünyeler hastalığı hafif olarak atlatabilse bile bazı hastalar için ölümcül olabiliyor. Bu virüsün bulaştığı hastaların yüzde 40’a yakını ölmüştür. Virüsün ilk 15 günlük buluşma evresi çok önemlidir. Çünkü belirtiler bu zaman zarfında ortaya çıkar ve virüs bu ilk 15 günlük sürede vücutta yayılım gösterir. Nefes darlığı, öksürük ve ateş hastalığın en önemli belirtileri arasındadır. Fakat bazı hastalarda bu belirtilerle birlikte balgam da görülebilir.

Günün Manşetleri Günün Son Dakika Haberleri