Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Corona virüsü öldürür mü? Corona virüsü İstanbul Havalimanı’nda bulundu mu?

Dünya sarsan corona virüsü öldürür mü? sorusu yoğun olarak araştırılan konuların başında geliyor. Virüsün ortaya çıkmasıyla beraber dünyada tedirginlik hat safaya yükseldi. Corona virüsü ile ilgili yapılan resmi açıklamalarda Çin'de virüs yayılmaya devam ediyor. Birçok vatandaş ise Çin'den gelen turistlerden Corana virüsü bulunup bulunmadığını araştırıyor. Dünyayı tedirgin eden bu bilim insanları tarafından araştırılıyor. Peki, Corona virüsü öldürür mü? Corona virüsü İstanbul Havalimanı'nda bulundu mu? İşte detaylar...

Corona virüsü öldürür mü? Corona virüsü İstanbul Havalimanı'nda bulundu mu?

Dünyada Corona virüsü telaşı günden güne artıyor. Çin’den sonra ABD’de de bu Corona virüsü görülmesinin ardından İstanbul’da virüsün bulunup bulunmadığı merak ediliyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Çin’den yayılan corona virüsüyle ilgili  dün bir hastanenin acil servisinin kapatılmasına yol açan Çinli turist çiftin, Wuhan kentinden geldiğini de duyurdu. Bu sabah Maltepe’deki Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları Hastanesi‘ne sevk edildiği öğrenilen Çinli çiftten alınan numunelerin incelenmeye devam ettiği de Koca’nın verdiği bilgiler arasında yer aldı. Peki Corona virüsü öldürür mü? Corona virüsü İstanbul Havalimanı’nda bulundu mu? İşte Corona virüsü hakkında tüm detaylar…

CORONA VİRÜSÜ NEREDE GÖRÜLDÜ, ÖLDÜRÜR MÜ?

Aralık ayında Çin’in Wuhan şehrinde virüse bağlı solunum rahatsızlığından dolayı iki kişi öldü. Hastalık salgınları konusunda uzman olan Prof. Neil Ferguson, “Bir hafta öncesine kıyasla çok daha fazla kaygılıyım” dedi.

Virüsle ilgili araştırma Londra’daki Imperial College Küresel Salgın Hastalıklar Merkezi’nde yapıldı. Kurum bulgularla ilgili İngiliz hükümeti ile Dünya Sağlık Örgütü’nü uyardı. BBC’nin haberine göre, Corona virüsü çıkış noktası Çin’in Wuhan şehri. Ama Tayland’da iki ve Japonya’da da virüsle bağlantılı bir vaka görüldü.

Gazetecilere konuşan Prof. Neil Ferguson, “Beni endişelendiren de bu oldu. Wuhan’dan çıkan üç vakanın başka ülkelerde görülmesi, kayda geçirilenden çok daha fazla vaka olabileceğine işaret ediyor” dedi. Virüsle salgınının ne kadar yayıldığına dair kesin rakamlara ulaşmak imkânsız ama yerel nüfus verileri ile uçuş bilgilerine dair kayıtlar bir fikir verebilir.

Wuhan Uluslararası Havalimanı 19 milyon kişiye hizmet ediyor. Ama günde yalnızca 3.400 kişi uluslararası uçuyor. Araştırmanın yayımlanmadan önce internete konan bulgularına göre hesaplamalar, virüsle bağlantılı yaklaşık 1.700 vaka olduğuna işaret ediyor.

CORONA VİRÜSÜ NEDİR?

Üst solum yolu enfeksiyonlarına benzer belirtiler gösteren Corona virüsünün MERS ve SARS gibi türleri ölümcül olabilir. Bazı bünyeler hastalığı hafif olarak atlatabilse bile bazı hastalar için ölümcül olabiliyor. Bu virüsün bulaştığı hastaların yüzde 40’a yakını ölmüştür. Virüsün ilk 15 günlük buluşma evresi çok önemlidir. Çünkü belirtiler bu zaman zarfında ortaya çıkar ve virüs bu ilk 15 günlük sürede vücutta yayılım gösterir. Nefes darlığı, öksürük ve ateş hastalığın en önemli belirtileri arasındadır. Fakat bazı hastalarda bu belirtilerle birlikte balgam da görülebilir.

CORONA VİRÜSÜ İSTANBUL HAVALİMANI’NDA BULUNDU MU?

İstanbul Havalimanı’nda olası bir ‘corona’ vakası için karantina odası hazır bulunuyor. Sağlık Bakanlığı’nın aldığı karar ile Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve ölümcül yeni tip ‘corona‘ virüs salgını nedeniyle İstanbul Havalimanı’nda bazı önlemler alındı. Çin’den gelen tüm yolcuların termal kameralarla izlenmesinin yanısıra ayrıca bir karantina odası da hazır duruma getirildi.

“ŞU ANA KADAR ŞÜPHELİ DURUMA RASTLAMADIK”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca “Çarşamba gecesinden itibaren Çin’den gelen uçuşlar ve yolcular için termal taramaya başladık. Şu ana kadar herhangi bir şüpheli duruma rastlamadık. Sıradan grip ve ateş de benzer duruma benzeyebilir. Sizden ricamız, tıbbi neticeyi beklemeden acele haberler yapılmamasıdır. Kamuoyuna uyarılarımızı yapıyoruz, yapmaya devam edeceğiz.” açıklamalarında bulundu.