Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Doğu Anadolu Fay Hattı nerelerden geçmektedir? İşte Doğu Anadolu Fay hattı geçtiği yerler

Doğu Anadolu Fay Hattı nerelerden geçmektedir? sorusu son depremler sonrası bir anda gündem oldu. Son dakika Elazığ depremi Türkiye ve dünyada konuşulurken, Kayseri, Malatya, Hakkari gibi illerde hissedilen deprem ile ilgili araştırmalar devam ediyor. Elazığ ve Malatya Doğu Anadolu Fay Hattı üstünde bulunuyor. Bununla birlikte vatandaşlar, Doğu Anadolu Fay Hattı nerelerden geçiyor? sorularına cevap arıyor. İşte Fay hatlarının geçtiği yerler...

Doğu Anadolu Fay Hattı nerelerden geçmektedir? İşte Doğu Anadolu Fay hattı geçtiği yerler

Elazığ Sivrice’de saat 20.55’te 6,5 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem birçok elde paniğe yol açtı. Bazı ilçelerde binaların yıkıldı. AFAD‘dan ilk belirlemelere göre Elazığ’da 8 kişi hayatını kaybetmiş, 12 kişi yaralanmış, Malatya’da 6 kişi hayatını kaybetmiş, 45 kişi yaralanmıştır” açıklaması geldi. Elazığ ve Malatya’da yoğun olarak hissedilen deprem, Doğu Anadolu Fay Hattı’nda yer alıyor. Vatandaşlar Doğu Anadolu Fay Hattı nerelerden geçiyor? sorularına cevap verdi. İşte Fay hatlarının geçtiği yerler…

Doğu Anadolu’da meydana gelen deprem yakın ülkelerde de hissedildi. ABD Jeolojik Araştırma Merkezi’ne (USGS) göre Elazığ-Sivrice’de meydana gelen depremi farklı ülkelerde yaklaşık yarım milyon kişi hissetti. Deprem Irak, Suriye ve Lübnan’da da hissedildi.

Doğu Anadolu Fay Hattı nerelerden geçmektedir?

Doğu Anadolu Fay Hattı Türkiye‘nin doğusunda büyük bir Kırık dır. Fay, Anadolu Levhası ve Arap Levhası arasındaki sınır boyunca uzanmaktadır.

Doğu Anadolu Fay Hattı, Ölü Deniz Çatlağı’nın kuzey sonunda Maraş Üçlü Bitişme’sinden başlayarak kuzeydoğu istikametinde işler ve Karlıova Üçlü Bitişme’sinde sona erer ki burada Kuzey Anadolu Fay Hattı ile buluşur.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, deprem sonrası açıklamalarında şu ifadeleri kullandı:

“Sivrice merkezli bir deprem meydana geldi. O dakikadan itibaren tüm arkadaşlarımız büyük bir yoğunluk içerisinde olay yerine intikal ettiler. Doğanyol, Sivrice ve Pütürge’de biraz daha etkili oldu. Bu merkezlerde ilk etaplarda can kaybı bilgisi gelmemişti. Elazığ ve Malatya’da toplam 6 can kaybımız var. 84 kişi ise yaralandı. Allah’tan rahmet diliyoruz. Depremin seviyesini seviye 3 olarak belirledik.

 

Günün Manşetleri Günün Son Dakika Haberleri