Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Doğu Ekspresi bileti nasıl alınır? Doğu Ekspresi rotası ne?

2016-2017 yıllarında popülerlik kazanan Doğu Ekspresi ile yolculuk, her yaştan seyahat tutkunlarını cezbediyor. Özellikle Aralık, Ocak, Şubat aylarında yoğun rağbet gören Doğu Ekspresi için vatandaşlar bilet bulmakta zorlanıyor. Artan talep dolayısıyla kimi zaman biletlerin satışa çıktığı gece tükendiği Doğu Ekspresi bileti nasıl alınır? Doğu Ekspresi rotası ne? İşte merak edilen sorular ve Doğu Ekspresi bilet alma işleminin detayları...

Doğu Ekspresi bileti nasıl alınır? Doğu Ekspresi rotası ne?

Seyahat tutkunlarına masalsı bir yolculuk deneyimi yaşatan Doğu Ekspresi, özellikle kış aylarında vatandaşlardan yoğun ilgi görüyor. Son dönemlerde talebin artması nedeniyle bu muhteşem seyahat için bilet bulmak da oldukça zorlaşmış durumda. Ancak seyahat tutkunları için elbette bu bir engel değil. Seyahat süresince birbirinden muhteşem manzaralara şahit olmak ve unutulmaz bir yolculuk yaşamak için Doğu Ekspresi bileti nasıl alınır?.. Size bu masalsı yolculuğu sunacak olan Doğu Ekspresi rotası ne?..

Doğu Ekspresi bileti nasıl alınır?

Sürekli artan talep nedeniyle Doğu Ekspresi bileti almak ne yazık ki eskisi kadar kolay olmuyor. Doğu Ekspresi tren bileti satın alma noktasında elinizi son derece çabuk tutmalısınız zira biletler satışa çıktığı gece bitebiliyor.

Doğu Ekspresi biletleri, planladığınız gidiş tarihinden 30 önce satışa çıkıyor.

– Doğu Ekspresi tren biletlerini, TCDD’nin e-Bilet Sistemi’nden satın alabilir ve güncel fiyatlara ulaşabilirsiniz.

– Aynı zamanda, tcddtasimacilik.gov.tr adresindeki Yolcu Bölümünde bulunan Bilet Satış Noktalarıından, Sirkeci Garı’ndan (Haydarpaşa Garı’nda bilet satılmıyor.) 444 82 33 nolu Müşteri Hizmetleri’ni arayarak ve TCDD E-bilet uygulaması ile telefondan satın alabilirsiniz.

Doğu Ekspresi 2019 bilet fiyatları;

Vagon TürüİnternettenGişeden
Pulman Kişi Başı47 TL48 TL
Örtülü Kuşetli Kişi Başı63,5 TL64,5 TL
Yataklı Çift Kişi117 TL118 TL
Yataklı Tek Kişi (İki kişilik oda tek kişiye kapanıyor)187 TL188 TL

Not: Ara duraklarda inerseniz fiyatlar düşmekte.

Doğu Ekspresi rotası ne?

Doğu Ekspresi, adından da anlaşıldığı üzere Türkiye’nin İç Anadolu Bölgesi’nden başlayarak, Doğu’ya kadar uzanan bir hattır. Doğu Ekspresi durakları ve güzergahı, Ankara – Kırıkkale – Kayseri – Sivas – Erzincan – Erzurum – Kars şeklindedir.

İstanbul’dan Doğu Ekspresi ile seyahat etmek istiyorsanız, İstanbul Pendik tren garından YHT (Yüksek Hızlı Tren) ile öncelikle Ankara Garı’na gelmeli ve oradan da Kars’a seyahat etmelisiniz.

Doğu Ekspresi indirimli bilet kategorileri

Doğu Ekspresi indirimli bilet kategorileri şöyle;

  • Biletlerinizi alırken gidiş-dönüş noktalarınız tamamen aynıysa %15 indirim. (Örneğin: Ankara-Kars Kars-Ankara bileti almanız durumunda.)
  • 13-26 yaş arasındaki kişilere %20 “Genç” indirimi.
  • Milli Eğitim Bakanlığı bünyesindeki öğretmenlere, yükseköğretim kuruluşlarında görevli öğretmenlere ve Türk uyruklu olup yabancı ülkelerde görev yapmakta olan öğretmenlere %20 indirim.
  • Türk Silahlı Kuvvetleri’nde çalışan subay, astsubay, askeri memurlara ve Nato askeri görevlilerine %20 indirim.
  • 12 kişi ve daha kalabalık gruplara %20 indirim.
  • 60-65 yaş arasındaki yolculara %20 indirim.
  • 65 yaş ve üstündeki yolcular için %50 indirim.
  • Yerli veya yabancı basın kart sahipleri kartlarını göstererek %20 indirim.
  • Çalışmakta olan TCDD personeli ve ailelerine(eşi ve çocukları), TCDD emeklilerine ve eşine %20 indirim.
  • 7-12 yaş çocuklara %50 indirim. Eğer çocuğunuz 7 yaşından küçükse ayrı bir koltuk talebinde bulunmadığınız sürece ücretsiz seyahat edebilir.