Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Son dakika EYT açıklaması! Bakan Selçuk’tan EYT açıklaması!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ile ilgili son dakika açıklama geldi. Bakan Selçuk, uzun bir süredir konuşulan EYT ile ilgili yaptığı değerlendirmede, "Her türlü kombinasyonu denedik" ifadelerini kullandı. İşte, Selçuk'un EYT hakkında yaptığı açıklamaların detayları...

Son dakika EYT açıklaması! Bakan Selçuk’tan EYT açıklaması!

Uzun bir süredir konuşulan Emeklilikte Yaşa Takılanlar konusu ile ilgili bilgilendirme yapan Bakan Selçuk konuyla ilgili hükümetin ortaya koyduğu tavrın gerekçelerini sıraladı. İşte Zehra Zümrüt Selçuk Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) konusu ile ilgili yaptığı son açıklamalar…

AAile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, EYT konusunda yaptığı açıklamada, “Her türlü kombinasyonu denedik. Hiçbirinin maliyeti sürdürülebilir değil.” şeklinde konuştu. Selçuk, Bakanlığının 2020 bütçesinin görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda milletvekillerinin eleştiri ve sorularını yanıtladı.

‘SGK’NİN MALİ DENGESİ 2071’E KADAR SÜRDÜRÜLEBİLİR’

Emeklilikte Yaşa Takılanlar’ın (EYT) sayısı ve maliyeti konusunda Bakanlıkça yapılan bir analizin bulunup bulunmadığının sorulması üzerine Selçuk, “Emeklilik sisteminde temel üç kriter var; birincisi yaş, ikincisi prim ödeme gün sayısı, üçüncüsü sigortalılık süresi. Bunların hepsini tamamlayan kişi emekliliğe hak kazanıyor. Yani emeklilikte yaşa takılmıyor. Biz 2008’de büyük bir reform yaptık. SGK’nin mali dengesi yeniden herhangi bir popülist çizgiye gelinmediği sürece 2071’e kadar sürdürülebilir durumda.” diye konuştu.

‘HİÇBİRİSİNİN MALİYETİ SÜRDÜRÜLEBİLİR DEĞİL’

Bakanlık olarak EYT konusunda çalışma yaptıklarını belirten Selçuk, şunları kaydetti:

“Bakanlık olarak bizim elimizde 10 küsur analiz var. Her türlü kombinasyonu denedik. Fakat hiçbirisinin maliyeti sürdürülebilir bir maliyet değil. Bizim emeklilik için yaş şartını bekleyen 1998 öncesinde işe giren sigortalımızın ortalama yaşı 60 değil, 48. Buradakiler 65 yaşını beklemeyecek, kademeli olarak emekli olacaklar zaten. Burada emeklilik yaşının 65 olduğu iddiası da doğru değil. Şu anda 65 yaş şartı kadın ve erkek sigortalılar için tam olarak 2048’de sağlanacak. Bugün ortalama emekli olma yaşımız 53.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan EYT açıklaması!

Devlet Bahçeli’den EYT yorumu! EYT çıkacak mı?