Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Hiç bir nasıl yazılır? TDK hiçbir bitişik mi yazılır, ayrı mı?

Hiç bir nasıl yazılır? TDK sözlüğe göre hiçbir bitişik mi yazılır, ayrı mı? Sık kullanılan kelimelerden olan bu kelimenin doğru yazımı hakkında YKS sınavının ardından yoğun araştırmalar yapılıyor. Türk Dil Kurumu bu tür durumlarda merak edenlerin imdadına yetişiyor. Peki, Hiç bir nasıl yazılır? TDK hiçbir bitişik mi yazılır, ayrı mı? İşte bilinmesi gerekenler...

Hiç bir nasıl yazılır? TDK hiçbir bitişik mi yazılır, ayrı mı?

İki kelimeden oluşan sözcükler, ‘bitişik mi yazılır, ayrı mı’ konusunda çoğu zaman tereddütte bırakabiliyor. Bu kapsamda en çok araştırılan kelimelerden biri de, ‘hiç bir – hiçbir’ kelimesi. TDK’ya göre doğru yazılışı ‘hiçbir’ mi? Sık sık karşılaştığımız ve bir çırpıda telaffuz edilirken yazılışında şüpheye düşülebilen Hiç bir nasıl yazılır? TDK hiçbir bitişik mi yazılır, ayrı mı? Kelimenin doğru yazımı hakkında bilinmesi gerekenler haber detayında.

Hiç bir nasıl yazılır? TDK hiçbir bitişik mi yazılır, ayrı mı?

‘Hiç’ ve ‘bir’ kelimelerinden oluşan ve bir adın başına getirildiğinde o adın bildirdiği varlıktan bir tekinin bile mevcut olmadığını, bulunmadığını anlatan ‘hiçbir’ sözcüğünün Türk Dil Kurumuna (TDK) göre doğru yazılış biçimi, ‘hiçbir’ şeklinde olmalıdır. ‘Hiç bir’ olarak ayrı yazılması ise yanlıştır.

Hiçbir sözcüğünün metin içerisinde kullanımına örnek: Onu hiçbir zaman özlemedim. / Bu konu hakkında hiçbir bilgim yok. / Hiçbir şey beni bu kadar sevindirmemişti.