Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

John Logie Baird neyi icat etmiştir? John Logie Baird kimdir?

İnsanlığın dünya üzerindeki varlığına dair kanıtlar 195 bin yıl öncesine kadar gider. O günden bugüne insanlar sürekli icatlar ve keşifler yapmıştır. Günümüzde hayatımıza girmiş birçok yararlı cihaz bulunur. Peki John Logie baird neyi icat etmiştir? John Logie kimdir? İşte detaylar…

John Logie Baird neyi icat etmiştir? John Logie Baird  kimdir?

Dünyanın belki en popüler cihazlarından biride televizyondur. Bazılarımız için televizyon olmazsa olmazdır. Doğru kullanıldığında bilgi kaynağı olan televizyon hem bilgi ve eğlence kaynağımızdır. Yapılan araştırmalar göre Amerika’da insanlar ortalama 6 saatini TV karşısında geçiriyor. Türkiye’de ise bu oran 5 ortalama saat. Peki televizyon kim icat etmiştir? John Logie Baird neyi icat etmiştir? John Logie kimdir? İşte televizyon ve John Logie Baird hakkında detaylar…

JOHN LOGİE BAİRD NEYİ İCAT ETMİŞTİR? 

1923 yılında John Logie Baird  tarafından icat edilen televizyon hayatımızın önemli bir parçası olmuştur. İlk televizyon görüntüsü ise yine Baird tarafından 1926 yılında yayınlanmıştır. Başlangıçta noktalar halinde ve titrek olan görüntülerin kalitesi Baird tarafından geliştirilmiştir. Baird’in televizyon sisteminde mekanik olarak döndürülen diskler kullanmasına karşın aynı dönemde Marconi – Emi sistemi gibi elektronik olarak işleyen rakip sistemler de üretildi.

1930’ların başında televizyon elektronik eşya olarak satılmaya ve geniş kitlelere hitap etmeye başladı. Örneğin 1936 Berlin Yaz Olimpiyatları Almanya’da evlerdeki televizyonlardan izlendi.

JOHN LOGİE KİMDİR?

14 Ağustos 1888’de İskoçya’da dünyaya gelen Baird ilk eğitimini Helensburgh’daki Larchfield Academy’de aldı. Bunun ardından da önce Glasgow and West of Scotland Technical College’da, ardından da Glasgow üniversitesinde eğitimini sürdürdü. Kolejde okurken, dersi gereği, mühendis çıraklığı yaptı. O dönemde Glasgow’daki endüstriyel koşullar Baird’ın sosyalist fikirlerinin temelini oluşturdu. Babasıyla arasını bozma pahasına, agnostik oldu.