Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

HAARP nedir? Depremlerin ardından gündem olan HAARP teknolojisi nedir?

Küba’da yaşanan 7.4'lük depremin ardından HAARP konusu yeniden gündem oldu. AFAD tarafından yapılan açıklamaya göre, Küba’da 7.4 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. AFAD depremle ilgili yaptığı açıklamada gelişmeleri takip ettiklerini ifade etti. Küba'daki depreminin ardından sosyal medyada HAARP yine trend oldu. Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD), üzerinde çalıştığı bir proje olarak bilinen Haarp Projesi yeniden gündem konuşulmaya başlandı. Peki HAARP nedir? Depremlerin ardından gündem olan HAARP teknolojisi nedir? İşte konuyla ilgili merak edilenler...

HAARP nedir? Depremlerin ardından gündem olan HAARP teknolojisi nedir?

Amerikan Jeoloji Araştırma Merkezi (USGS), Küba’da 7.7 büyüklüğünde bir deprem meydana geldiğini duyurdu. Jamaika, Küba, Belize, Honduras ve Cayman adaları için 1 metre yüksekliğinde ilk dakikalarda tsunami uyarısı yapılmıştı.  Vatandaşlar ardı ardına gelen deprem haberleriyle ilgili detaylı bilgilere ulaşmak istiyor. Bu bağlamda Türkiye ve dünyada yaşanan son depremler sonrası HAARP projesi gündem oldu! Konuyla ilgili araştırma yapanlar HAARP nedir? Depremlerin ardından gündem olan HAARP teknolojisi nedir? sorularına cevap arıyor. İşte ayrıntılar…

Küba, İran ve Türkiye’de yaşanan depremler sonrası ‘HAARP’‘ teknolojisi konusundaki tartışmalar yeniden gündeme geldi.

HAARP nedir? Depremlerin ardından gündem olan HAARP teknolojisi nedir?

”High Frequency Active Auroral Research Program” (HAARP), Türkçe açılımı ‘Yüksek Frekanslı Etkin Güneşsel Araştırma Program’ olarak biliniyor. Sırp asıllı Ünlü Amerikalı mucit Nikola Tesla’nın temellerini kurmuş olduğu HAARP, günümüzde ABD’nin Alaska eyaletinde bulunan ve halen üzerinde çalışmalar yürütülen bilimsel bir proje.

Elektromanyetik sinyallerle çok büyük enerjileri kontrol edebilme mantığı üzerine kurulu olan bu sistem, yüksek enerjiler kullanarak aktif ve güçlü radyo dalgaları oluşturmakta.

1997 yılında ”HAARP” projesinin son safhası tamamlandığında; 3 milyar wattlık bir güçten fazla enerjiyi, atmosferin üst katmanlarına yaymak için dizayn edilmiş güçlü bir verici inşa edilmişti. Dünyanın en büyük ‘iyonosfer ısıtıcısını’ içeren proje aynı zamanda iyonosferin ısıtılması yoluyla ”VLF” yani ‘çok düşük frekans’ dalgaları üretmekteydi. Bu amaçla ”yüksek frekans bazlı bir radyo vericisi” kurulmuş ve 72 fit yüksekliğinde 180 kule inşa edilmişti.

Füzelerin henüz havadayken infilak ettirilmesi, yer altının incelenmesi, denizaltılarla iletişimin kolaylaştırılması ve geniş alanlarda teknolojik iletişimin kesilmesi gibi birçok amaca hizmet eden ‘HAARP’, dünyanın gözünde son derece merak uyandırıyor!

Amerikalı ünlü bir jeofizik uzmanın göre ise HAARP teknolojisiyle; iklim değişikliği, ozon tabakası değişiklikleri, radyasyon yaymayan termonükleer patlamalar ve hatta depremler ve tsunamiler gibi daha birçok ürkütücü olaylar gerçekleştirilebiliyor.

Günün Manşetleri Günün Son Dakika Haberleri