Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Kuruluş Osman Dündar Bey kimdir? Osman Gazi amcası Dündar’ı öldürdü mü? İşte hayatı

ATV ekranlarında Diriliş Ertuğrul'un devam dizisi olan Kuruluş Osman dizisi izleyenlerden tam not aldı. Vatandaşlar hem dizi hakkında hem de tarihi kişilikler hakkında araştırmalar yapıyor. Özellikle Dündar Bey hakkında ciddi bir araştırma söz konusu. Peki, Kuruluş Osman Dündar Bey kimdir? Osman Gazi amcası Dündar’ı öldürdü mü? İşte hayatı...

Kuruluş Osman Dündar Bey kimdir? Osman Gazi amcası Dündar’ı öldürdü mü? İşte hayatı

Kuruluş Osman Dündar Bey kimdir? Osman Gazi amcası Dündar’ı öldürdü mü? soruları Kuruluş Osman dizisinin tekrarının yayınlandığı bugün (25 Kasım Pazartesi) en çok sorulan sorulardan oldu. Dizi izleyicileri Dündar Bey’in kim olduğunu merak ediyor. Diriliş Ertuğrul’un devam dizisi olan Kuruluş Osman 27 Kasım Çarşamba günü yeni bölümüyle ekranlarda olacak. Peki, Kuruluş Osman Dündar Bey kimdir? Osman Gazi amcası Dündar’ı öldürdü mü? İşte hayatı…

DÜNDAR BEY KİMDİR?

Osmanlı Devleti’nin kurucusu olan Osman Gazi’nin amcasıdır. Dündar Bey hakkındaki bilgiler daha da açıktır. Dündar Bey’in hayatının ilk dönemleri Osmanlı Devleti’nin doğuşu ile ilgili efsanelere karışmakla birlikte, onun Osman Gazi’nin hayatında belirli bir yer tuttuğu görülmektedir. Süleyman Şah, 4 oğlu ile Kayı boyunun beyi olarak İran’da Mahan hükümdarı iken, Moğol saldırısı üzerine Anadolu’ya göç etmiş, Ahlat’a geldikten sonra Erzincan ve Amasya taraflarına geçmişti. Burada yerleşme imkanı bulamayınca eski yurduna dönmeye karar veren Süleyman Şah, Elbistan- Halep yolu ile Fırat kıyısına inmişti. Caber Kalesi çevresinde ırmağı geçerken boğulması üzerine ona bağlı Kayılar ikiye bölünmüşler, oğullarından Sungur Tigin ile Gün Doğdu doğuya gitmeye karar vermişti.

DÜNDAR BEY HAYATI

Ertuğrul Gazi ile Dündar ise Anadolu’da yerleşmek üzere Pasin’e doğru yollarına devam etmişlerdi. Kayı boyunun yerleşmesi ile ilgili bu haberlerde Dündar Bey’in, Ertuğrul Gazi’nin ve daha sonra da Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi’nin yanında, bu devletin kuruluşunda hizmet ederken görüyoruz.

Ertuğrul’un yaşamını yitirmesi üzerine onun yeni doğan kabileler birliğine baş olmak istediği bazı aşiretlerin de Dündar Bey’i tuttukları bilinmektedir. Ancak Osman Gazi bu birliğe seçildikten sonra Dündar, yeğenini bütün gücü ile desteklemiştir. Bir süre sonra Osman Gazi ile Dündar’ın araları yeniden açılmış, özellikle Köprü-Hisar yöresine yöneltilen saldırılar karşısında Dündar, Osman Gazi’ye cephe almıştır. Bu konuda bütün gaziler Osman Gazi ile aynı düşüncede oldukları halde Dündar bu sefere karşı çıktı.

Dündar, Köprü- Hisar’ın alınmasının bir yandan Germiyan Beyliği’nin, bir yandan da Rum tekfurlarının düşmanlığına yol açacağını ileri sürüyor ve bu düşüncesinde ayak diriyordu. Bu karşı düşüncenin kuvvetleri arasında ayrılık ve anlaşmazlık yaratacağını anlayan Osman Gazi, sinirlenerek amcasını bu toplantıda bir okla öldürmüştür.

Neşri tarafından ileri sürülen bu söylentiyi birçok Osmanlı tarihçileri kabul etmezler. Dündar hayatını kaybettiğinde 90 yaşını aşmış bulunuyordu ki, buna göre en az 1212 yılında doğmuş olması gerekir.

OSMAN GAZİ AMCASINI ÖLDÜRDÜ MÜ?

Son dönem Osmanlı tarihçilerinden Hayrullah Efendi ise olayı şöyle anlatmıştır: Dündar Bey ile Osman Gazi arasında bir çekişme olduğunu ve Dündar Bey’in Osman Gazi’nin beyliğini istemeyerek kabullendiğini ve sürekli Osman aleyhine çalıştığını hatta Bilecik tekfuru ile anlaşarak Osman’a suikast tertip ettirdiğini ve bu sebepten ötürü affı kabul edilmeyerek Dündar Bey’in öldürüldüğü belirtilir.

Günün Manşetleri Günün Son Dakika Haberleri