Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Maddi yardım başvurusu nasıl yapılır? Çalışmayan ve geliri olmayanlar işsizlik maaşı nasıl alacak?

Maddi yardım başvurusu nasıl yapılır? Çalışmayan ve geliri olmayanlar işsizlik maaşı nasıl alacak?

Corona virüs nedeniyle maddi anlamda olumsuz etkilenen vatandaşlara devlet maddi yardım yapıyor. Bununla ilgili araştırma yapanlar Maddi yardım başvurusu nasıl yapılır? Çalışmayan ve geliri olmayanlar işsizlik maaşı nasıl alacak? sorularına cevap arıyor. Sosyal Yardım Paketi’nin birincisi fazında 2 milyon 111 bin haneye destek sağlanıyor.  Maddi yardım ödemeleri PTT kanalıyla yapılacak olup toplamda 8 milyon kişiyi kapsayacak. Vatandaşlar, 1000 TL yardım kimleri, hangi aileleri kapsıyor? 1000 TL Sosyal yardım parası sorgulama detaylarına ve 1000 TL yardım kimleri, hangi aileleri kapsıyor? 1000 TL yardım parası kimlere verilecek, Maddi yardım başvurusu nasıl yapılır? Çalışmayan ve geliri olmayanlar işsizlik maaşı nasıl alacak? sorularının cevabı haberimizde…

1000 TL yardım kimleri, hangi aileleri kapsıyor? 1000 TL yardım parası kimlere verilecek, ne zaman yatacak?

Bakan Selçuk, 1000 TL sosyal yardım hakkında yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi;

‘Hazine ve Maliye Bakanımız Berat Albayrak ile beraber bir sosyal destek paketimiz var. Bunu özellikle vurgulamak istiyorum.

İnşallah diğer fazları da gelecek. Bunun birinci fazında biz, 2 milyon 111 bin haneye 1000’er lira destek sağladık.

Virüs etkilerini de düşündüğümüz için kesinlikle fiziki bir başvuru almadık.

Bunları, bütün hanelerimizin T.C. numaralarına PTT kanalıyla göndereceğiz. 2 milyon hane olduğu için ortalama haneyi yaklaşık 4 kişiden hesaplarsak, 8 milyon vatandaşımıza da bu desteği ulaştırmış olacağız.’

1000 TL yardım parası kimlere ödenecek? Şartları neledir?

1000 TL yardım parası kimlere verilecek sorusu vatandaşlar tarafından en çok merak edilen konu oldu. 3294 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu veya 2022 sayılı 65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanunu kapsamında, halihazırda düzenli merkezi sosyal yardım alan hanelere herhangi bir başvuruya gerek olmaksızın Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi Destek Programı kapsamında 1.000 TL ödeme yapılacak. İşte, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıflarınca sosyal yardım parası verilecek kişiler:

 • Yaşlı Aylığı alanlar,
 • Engelli Aylığı alanlar,
 • Engelli Yakını Aylığı alanlar,
 • Silikozis Aylığı alanlar,
 • Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Düzenli Nakit Yardım alanlar,
 • Muhtaç Asker Ailelerine Yönelik Düzenli Nakit Yardım alanlar,
 • Öksüz Yetim Yardımı alanlar,
 • Muhtaç Asker Çocuğu Yardımı alanlar,
 • Şartlı Eğitim Yardımı alanlar,
 • Şartlı Sağlık Yardımı alanlar,
 • Çoklu Doğum Yardımı alanlar,
 • Psiko-Sosyal ve Mali Kayıp Yaşayan Tüberküloz ve SSPE Hastalarına Yönelik Düzenli Nakdi Yardım Programı alanlar.

1000 TL yardım parası başvurusu nasıl yapılır?

Başvuruların otomatik olarak bakanlık tarafından yapıldığı sosyal yardım için ödemeler, 1 Nisan’da PTT üzerinden gerçekleşecek. Sosyal yardımdan, halihazırda 2022 sayılı kanun kapsamında sosyal yardım alan bazı vatandaşlar yararlanmış olacak. Vatandaşların, 1000 TL yardım parası başvurusu yapmasına gerek olmadığını Bakan Zehra Zümrüt Selçuk açıkladı.

SOSYAL YARDIM PARASI ÖDEME TARİHİ – 2020

Doğum yılının son rakamı 3 ve 8 olanlara 4’ünde, 4 ve 9 olanlara 5’inde ödeme yapılacak. PTT Kartı olan vatandaşlar, 1.000 TL’lik desteği tüm kamu bankalarının ATM’lerinden komisyonsuz olarak çekebilecek.

Geçtiğimiz günlerde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada şöyle denildi:

”Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca; – 3294 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu
veya – 2022 sayılı 65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanun kapsamında halihazırda düzenli merkezi sosyal yardım (Yaşlı Aylığı, Engelli Aylığı, Engelli Yakını Aylığı, Silikozis Aylığı, Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Düzenli Nakit Yardım, Muhtaç Asker Ailelerine Yönelik Düzenli Nakit Yardım, Öksüz Yetim Yardımı, Muhtaç Asker Çocuğu Yardımı, Şartlı Eğitim Yardımı, Şartlı Sağlık Yardımı, Çoklu Doğum Yardımı, Psiko-Sosyal ve Mali Kayıp Yaşayan Tüberküloz ve SSPE Hastalarına Yönelik Düzenli Nakdi Yardım Programı) alan hanelere herhangi bir başvuruya gerek olmaksızın Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi Destek Programı kapsamında 1.000 TL ödeme yapılacaktır.

Ödeme Tarihleri

Doğum yılının son rakamı 0 ve 5 olanlar 1 Nisan’da,
1 ve 6 olanlar 2’sinde
2 ve 7 olanlar 3’ünde
3 ve 8 olanlar 4’ünde
4 ve 9 olanlar 5’inde

PTT Kartı olan vatandaşlar 1.000 TL yardım parası desteği tüm kamu bankalarının ATM’lerinden komisyonsuz olarak çekebiliyor.

1000 TL SOSYAL YARDIM DESTEĞİ SORGULAMA EKRANI İÇİN TIKLAYIN

1000 TL yardım parası kimlere ödenecek, şartları neler, başvuru nasıl yapılır 1000 TL Sosyal yardım desteği sorgulama!